Нейробіка. Руханки. Фізхвилинки

Нейробіка — зарядка для мозку

Всупереч поширеній думці, нервові клітини все ж відновлюються. Науковці довели, що будь-якій людині під силу тримати свій розум в тонусі, тренуючи мозок так само, як і м’язи.

Мозок людини здатний пристосовуватися до змін і змінювати структуру зв'язків. Саме на цьому відкритті і була заснована нейробіка.

Відмінністю даної методики від інших можна назвати те, що при цьому працюють всі п'ять почуттів людини. Причому, функціонують вони незвичним для них чином.

Розробив цю незвичайну зарядку для мозку американський професор Лоуренс Катц. Кілька років тому він разом з Маннингом Рубіном випустив книгу під назвою "Збережи свій мозок живим". Ця праця містить в собі унікальну і цікаву методику тренування мозку.

Дана методика сприяє поліпшенню пам'яті і стимулює роботу мозку. Вони ж і розробили і особливу розумову зарядку.

Катц працював нейробіологом в одному з університетів США. Він звернув увагу на той факт, що велика кількість нейронних провідних шляхів у мозку людини використовуються не повністю. Для повної реалізації їх потенціалу необхідна певна стимуляція.

Він відкрив, що, коли різні відчуття людини комбінуються у незвичних поєднаннях, то в його мозку починає вироблятися особлива речовина під назвою нейротропін. Це речовина призводить до зростання нервових клітин. При цьому майже вдвічі зростає число і «ветвистость» дендритів.

Принцип нейробики досить простий. Її творець рекомендує обов'язково кожен день розбавляти звичну рутину новими враженнями, які задіють хоча б один орган почуттів. Сенс полягає також у тому, щоб звичайні дії виконувати незвичайним способом.

Метою нейробіки є широке використання всіх п’яти чуттів людини, при цьому в незвичайних комбінаціях та незвичайним способом. Тоді мозок починає виробляти нейротропін, який і призводить до росту нових нервових клітин.

У нових чи вже звичних ситуаціях намагайтеся використовувати якомога більше органів чуття. У дитячому віці ми сприймаємо світ відразу і нюхом, слухом, зором, дотиками. А от в дорослому житті ми можемо покладатися на щось одне або декілька відчуттів. Спробуйте одягатися із закритими очима, чистити зуби іншою рукою, можна скомбінувати декілька відчуттів у незвичні для вас комбінації. Наприклад, слухати класичну музику та вдихати специфічний аромат.

Виявляється, найефективніше стимулюють мозок, пам’ять, увагу - незвичайні дії!

Міняємо руки

Дуже простою вправою для мозку є елементарна зміна рук. Досить почати лівою рукою (для лівшів — правої) чистити зуби, застібати на сорочці гудзики, друкувати на клавіатурі комп’ютера. Такі вправи активізують моторну кору правої півкулі. А це благотворно впливає на нестандартне мислення і творчі здібності.

Рухаємося на дотик

Ще однією вправою є пересування в добре знайомому просторі з закритими очима. Це може бути квартира, під’їзд, робоче приміщення і тощо. Таким чином активізуються сенсорні ділянки мозку, які в звичайному житті мало задіяні або взагалі не працюють. Це дуже гарна гімнастика для мозку. Вона різко активізує роботу нейронів.

Постійно змінюємося

Не треба боятися змінювати імідж. Іноді корисно носити нові незвичайні наряди, експериментувати з макіяжем, змінювати колір волосся і зачіску. У цьому випадку спрацьовує ефект «високих підборів» для жінки або «ефект піджака» для чоловіків. Разом з новими відчуттями приходить і новий образ думок.

Відхилення від маршруту

Ходити на роботу за однією і тією ж дорогою, повз одних і тих же будівель небезпечно. Звичний маршрут притуплює сприйняття реальності. Тому корисно щодня хоч трохи змінювати свої маршрути на роботу, в магазин, на навчання. Спробуйте їздити або ходити на роботу іншою дорогою, навіть якщо шлях виявиться трохи довше. У вільний час треба відвідувати виставки, музеї, торгові центри. А подорожувати бажано по нових місцях. Так розвивається просторова пам’ять.

Поміняємо все місцями

Добре регулярно оновлювати інтер’єр в офісі та квартирі, щотижня переставляти речі вдома і на робочому столі. Обновляти шпалери на робочому столі комп’ютера. Готувати вдома нові страви і пробувати в ресторанах незнайомі екзотичні страви. Не завадять експерименти з парфумерією. Ці вправи нейробікі допомагають людям різко активізувати всі органи чуття. Новизна у відчуттях стимулює сенсорні входи мозку, асоціативна пам’ять стає міцнішим.

Говоріть образно

Спробуйте на питання «що нового?», «Як справи?» Не відповідати банальними фразами. Відмовтеся з цього моменту від стереотипів, нічого не значущих, порожніх відповідей. Придумуйте щоразу нові відповіді. Придумуйте нові жарти, запам’ятовуйте анекдоти, і обов’язково ними діліться зі знайомими. Ви стимулюєте цими вправами нейробікі ліву скроневу частину мозку — зону Верніке, яка відповідає за розуміння інформації, — і центр Брока, який відповідальний за зв’язну мову.

З цих нехитрих вправ можна почати знайомство з нейробікой: