Роберт Луїс Стівенсон "ОСТРІВ СКАРБІВ"

«Дитинство моє, щиро кажучи, було безрадісне. Жар, марен­ня, безсоння, тяжкі дні, нескінченні ночі»,— згадує про себе ан­глійський письменник Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). Щоб якось розважитись, хлопчик обкладав свою постіль іграшками і придумував різноманітні ігри. Любов до ігор Стівенсон зберіг на все життя. Уже в зрілому віці, хворий на туберкульоз, змушений майже весь час лежати в ліжку, удома, Стівенсон затівав захоп­люючі ігри зі своїм пасинком. Вилізши на горище, він накреслив на підлозі карту уявного острова і вигадав дуже цікаву історію про піратів та багатий скарб. Так народився всесвітньовідомий роман «Острів Скарбів» — захоплююча, повна незвичайних пригод істо­рія про пошуки скарбів, яка вимагає від героїв не тільки гострого розуму, винахідливості, кмітливості, але й безмежної хоробрості, благородства й почуття товариськості.

Стівенсон написав багато книжок — повістей, романів, новел, віршів, критичних статей, нарисів.

Уродженець Шотландії, він майже в усіх своїх творах оспіву­вав її, а найулюбленіші його герої — бідні, чесні, відважні шотландці. В усіх творах письменника відчувається його любов до лю­дей, бажання дати їм радість.

«Острів скарбів», який приніс його авторові Ро­берту Льюїсу Стівенсону всесвітню славу, є класичним взірцем пригодницької літератури. Книга, яка, на перший погляд, про­ста й легка, за уважного прочитання постає багатоплановою й ба­гатозначною. Авантюрний сюжет її, незважаючи на традицій­ність теми — це оповідь про піратів, пригоди на морі,— є оригі­нальним.

Юному героєві «Острова скарбів» Джиму Гокінсу доводиться самостійно орієнтуватися в складних обставинах за несприятли­вих умов, іти на ризик, напружувати мозок і м’язи. Доводиться ро­бити моральний вибір, виявляти життєву позицію. Джиму та його друзям зустрічаються пірати. Це справжні мародери, втілення злої і хижої підступності. Джим у їхньому середовищі — «острів скарбів». І глибинний смисл його пригод — в самому собі виявити справжні скарби. Стівенсон прагнув своїми творами «навчати лю­дей радості», доводячи, що такі «уроки повинні звучати бадьоро й натхненно, повинні зміцнювати в людях мужність».

Порівняльна характеристика Джима Гокінса і Діка Сенда

Спільне

Обидва майже ще діти і прийняті на корабель юнгами. Сміливі, до­питливі, у критичних ситуаціях вміють приймають рішення. Великий вплив мали дорослі. Стоять перед моральним вибором і не зрікаються порядності. Чесні, порядні, розумні. Поважають дорослих. Уміють ціну­вати добре ставлення до себе

   Відмінне

Джим Гокінс Дік Сенд 

Має лише матір Круглий сирота

Сприймали як дитину, став улюб­ленцем на кораблі На кораблі сприймали як дорослого

Схильний до необдуманих вчинків Завжди продумував свої вчинки

Занадто запальний Запальний, але не занадто

Джим — звичайний неслухняний хлопчик, який відчуває страх, невпев­неність, але в екстремальних ситуаціях поводиться чесно й сміливо.

Дік Сенд — юнак, який теж чимало пережив, він сміливий, врівнова­жений, відданий. Та, на відміну від героя Стівенсона, герой Верна не має недоліків. Для свого віку він — справжній герой.

Джима зображено реалістичніше, перед нами — людина не виняткових здібностей і моральних якостей, а звичайна людина, яка має право на помилку.

Обох хлопців поєднує те, що вони хоробрі, відповідальні, прагнуть допо­магати іншим. Обидва під тиском обставин стали капітанами: Дік — на місяць, а Джим — усього на день.


Позитивні герої:

Лікар Лівсі — це молодий, охайний, підтягнутий чоловік. Він спокійна, витримана людина, як і годиться його професії. Лівсі вір­ний своєму обов’язкові навіть тоді, коли доводиться лікувати непри­ємних або огидних людей (наприклад, пірати на острові, Біллі Бонс). Лікар — чоловік чесний, порядний і надійний, сміливий і розумний. Інакше кажучи, «ідеальний чоловік».

Сквайр Трелоні — чоловік немолодий та запальний. Він до­бре стріляє, має чималий життєвий досвід, але наївний і довірливий, че­рез що мало не загинули чесні люди на «Іспаньйолі». У листі з Брістоля Трелоні із захопленням розповів про чутки, згідно з якими його ошука­ли під час придбання корабля, розповідає про «чудового» повара Джона Сільвера та «нестерпного» капітана Смолетта. Більше того, сквайр не вміє тримати язика за зубами, тож мало не весь Брістоль знав, куди й на­віщо вирушає «Іспаньйола». Цей герой порядний, сміливий, але має й ряд недоліків. Іншими словами, «і на сонці бувають плями».

Капітан Смолетт не викликає захоплення у героїв, які ви­рушають у небезпечну подорож. Він здається їм занадто суворим, не­люб’язним, принциповим, хоча він просто виконує свій обов’язок. Ка­пітан — чоловік сталих принципів, відповідальний, вимогливий до себе і підлеглих. Але оцінити позитивні риси його характеру герої змогли, лише перебуваючи в екстремальній ситуації, коли з’ясувалося, хто друг, а хто — ворог. Інакше кажучи, він уособлює «оманливу неприступність».

Бен Ган — колишній пірат, якому кортіло здобути скарби капітана Флінта. Він досяг своєї мети дорогою ціною — перебував на безлюдному острові протягом трьох років. За цей час він змінився, роз­каявся у минулому грішному житті та допомагав у боротьбі з піратами. Бен Ган заволодів скарбами, але найбільшим його бажанням було не во­лодіння ними, а повернення до людей, додому. Цей герой — «грішник, що розкаявся».

Пірати

Біллі Бонс

 Грубий, завжди п’яний колишній пірат був нешанобли­вим, лаявся, не платив хазяям таверни, принижував інших відвідувачів. Загинув від рук таких, як і він сам, злочинців.

Чорний Пес

 Пірат Чорний Пес не сміливець (боявся Біллі Бонса), лицемірний, хитрий: щоб вивідати, де знаходиться Біллі, розмовляв з Джимом ласкаво, лагідно, а коли той не послухався, почав лаятися. Після бійки з Біллі Бонсом рятується втечею.

П’ю

 Колишній пірат, каліка, він пустив за вітром своє багат­ство, а потім жебракував, вбивав людей. Сміливий, відважний, але за­костенілий у своєму гріху чоловік; він злий, жорстокий до Джима, Біллі, навіть до своїх товаришів.

Джон Сільвер

Джон Сільвер — неоднозначна особистість. У його харак­тері переплелися позитивні й негативні риси. Від природи щедро наді­лений розумом, кмітливістю, акторськими здібностями, він міг би бага­то досягти у житті. Але хибний крок, зроблений в юності, призвів його до піратства як способу життя і перекреслив усі можливості, які мала ця смілива, розумна людина.


Літературний диктант «Впізнай героя»

Літературний диктант

Літературні ігри

«Четверте зайве»

«Так чи ні»

Тестування

а) Англії;                 б) Шотландії; в) Франції;               г) Ірландії.

а) лікаря;                б) письменника; в) юриста;               г) інженера.

а) Джима;                б) автора; в) лікаря Лівсі;         г) сквайра Трелоні.

а) Джона Сільвера;   б) Біллі Бонса; в) Чорного Пса;       г) сліпого П’ю.

а) від кулі;              б) від ножа; в) під колесами автомобіля; г) від кінських копит.

 а) зошит і конверт;               б) гроші й папери;   в) документи і портрет;             г) записник і перо.

а)   повернути карту господарям;

б)   віддати пакет владі;

в)  плисти на пошуки скарбів;

г)  викинути папери пірата на смітник.

а) порівняння;           б) метафору; в) епітет;                   г) гіперболу.

а)  «Центи!»;                б) «Фунти!»; в) «Долари!»; г) «Піастри!».

а)  у трюмі;                б) у каюті капітана; в)  на камбузі;            г) у бочці з яблуками.

а)  Бена Ганна;          б) Джона Сільвера; в) Джима Гокінса;      г) Ейба Грея.

а) Лівсі;                    б) Гокінсу; в)  Смоллету;             г) Трелоні.

ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ

Що підштовхнуло Р. Л. Стівенсона до написання роману «Острів Скарбів»?

 Ким насправді був корабельний кухар? 

 Яку роль у подорожі по скарби відіграла бочка з яблуками? 

 Як повівся капітан Смолетт, дізнавшись від Джима про підступ­ні наміри Сільвера? 

 Чому Джим вирішив залишити укріплення? 

 Хто такий Бен Ганн? 

 Чому лікар Лівсі віддав карту Сільверові? 

Що підштовхнуло Р. Л. Стівенсона до написання роману «Острів Скарбів»? Сам письменник згадував, що одного разу він спостері­гав, як його пасинок Ллойд Осборн щось малював і креслив. Сті­венсон теж накреслив карту уявного острова. Своїми контурами він нагадував товстого дракона. Кинувши погляд на карту, пи­сьменник ясно побачив, як серед вигаданих лісів заворушились герої його майбутньої книги. їхні засмаглі обличчя і блискуча зброя з’являлися в найнесподіваніших місцях. Вони снували туди і сюди і шукали скарби на кількох квадратних дюймах цуп­кого паперу.

 Ким насправді був корабельний кухар? Джон Сільвер був старим піратом. Колись він плавав із капітаном піратів Інгледом. Потім був із відомим своїми скарбами капітаном Флінтом. За словами Сільвера, сам Флінт боявся його і пишався ним.

 Яку роль у подорожі по скарби відіграла бочка з яблуками? На па­лубі корабля стояла бочка з яблуками. Джим Гокінс заліз у неї, щоб дістати останнє яблуко. І випадково він став свідком розмови, з якої дізнався про підступні наміри Сільвера. Старий пірат зі сво­їми прибічниками хотіли спочатку знайти скарби Флінта, а потім позбутися господаря корабля і його друзів.

 Як повівся капітан Смолетт, дізнавшись від Джима про підступ­ні наміри Сільвера? Капітан сказав, що їм треба бути обережними і набратися терпіння, щоб дочекатися слушного моменту. Рано чи пізно їм доведеться стати до бою з шайкою. А поки що господареві корабля, його слугам і друзям треба вдавати, ніби їм нічого не ві­домо про наміри Сільвера. А потім вони зненацька нападуть, коли розбійники найменше чекатимуть нападу.

 Чому Джим вирішив залишити укріплення? Джим, знайшовши човен Бена Ганна, вирішив під покровом нічної темряви підплив­ти до «Еспаньйоли» і перерізати якірний канат, щоб течія викину­ла корабель на берег. Джим був переконаний, що розбійники зби­раються вийти в море. Таким чином Джим хотів відібрати у них судно.

 Хто такий Бен Ганн? Як він опинився на острові? Бен Ганн був на кораблі Флінта, коли пірат зарив свій скарб на цьому остро­ві. А три роки тому Бен плив на іншому кораблі повз цей самий острів і розповів команді корабля про те, що тут заховано золото Флінта. Дванадцять днів шукали моряки скарб, але так нічого і не знайшли. Після цього члени команди повернулися на корабель, а Бена залишили самого на острові.

 Чому лікар Лівсі віддав карту Сільверові? Лівсі дізнався від Бена, що той задовго до прибуття до острова «Еспаньйоли» вико­пав і переніс у печеру золото Флінта. Після цього карта втратила свою цінність. Побачивши, що корабель зник, Лівсі віддав Сіль­верові карту, впустив його в укріплення і віддав усі припаси, що були там. Це дало змогу Лівсі та його друзям, не наражаючись на небезпеку, перебратися у печеру Бена Ганна — якомога далі від малярійних боліт — і бути поруч зі скарбами, перехованими Беном.

«Це цікаво!»

- А чи знаєте ви, що Флінт та його корабель «Морж» реально існували у середині XVIII століття?

На відомому архіпелагу Хуан-Фернандес, який зараз назива­ється островом Робінзона Крузо, у 2005 році знайшли найбільший скарб в історії. Скарб 600 діжок золотих монет, закопаних 1715 року на 15-метровій глибині. Вартість знахідки нині оцінюють у 10 міль­ярдів доларів. Скарби були заховані на цьому безлюдному острові через 4 роки після того, як з нього забрали шотландського матроса Олександра Селькірка, що послужив прообразом Робінзона Крузо.