«Дитинство моє, щиро кажучи, було безрадісне. Жар, марення, безсоння, тяжкі дні, нескінченні ночі»,— згадує про себе англійський письменник Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). Щоб якось розважитись, хлопчик обкладав свою постіль іграшками і придумував різноманітні ігри. Любов до ігор Стівенсон зберіг на все життя. Уже в зрілому віці, хворий на туберкульоз, змушений майже весь час лежати в ліжку, удома, Стівенсон затівав захоплюючі ігри зі своїм пасинком. Вилізши на горище, він накреслив на підлозі карту уявного острова і вигадав дуже цікаву історію про піратів та багатий скарб. Так народився всесвітньовідомий роман «Острів Скарбів» — захоплююча, повна незвичайних пригод історія про пошуки скарбів, яка вимагає від героїв не тільки гострого розуму, винахідливості, кмітливості, але й безмежної хоробрості, благородства й почуття товариськості.
Стівенсон написав багато книжок — повістей, романів, новел, віршів, критичних статей, нарисів.
Уродженець Шотландії, він майже в усіх своїх творах оспівував її, а найулюбленіші його герої — бідні, чесні, відважні шотландці. В усіх творах письменника відчувається його любов до людей, бажання дати їм радість.
«Острів скарбів», який приніс його авторові Роберту Льюїсу Стівенсону всесвітню славу, є класичним взірцем пригодницької літератури. Книга, яка, на перший погляд, проста й легка, за уважного прочитання постає багатоплановою й багатозначною. Авантюрний сюжет її, незважаючи на традиційність теми — це оповідь про піратів, пригоди на морі,— є оригінальним.
Юному героєві «Острова скарбів» Джиму Гокінсу доводиться самостійно орієнтуватися в складних обставинах за несприятливих умов, іти на ризик, напружувати мозок і м’язи. Доводиться робити моральний вибір, виявляти життєву позицію. Джиму та його друзям зустрічаються пірати. Це справжні мародери, втілення злої і хижої підступності. Джим у їхньому середовищі — «острів скарбів». І глибинний смисл його пригод — в самому собі виявити справжні скарби. Стівенсон прагнув своїми творами «навчати людей радості», доводячи, що такі «уроки повинні звучати бадьоро й натхненно, повинні зміцнювати в людях мужність».
Спільне
Обидва майже ще діти і прийняті на корабель юнгами. Сміливі, допитливі, у критичних ситуаціях вміють приймають рішення. Великий вплив мали дорослі. Стоять перед моральним вибором і не зрікаються порядності. Чесні, порядні, розумні. Поважають дорослих. Уміють цінувати добре ставлення до себе
Відмінне
Джим Гокінс Дік Сенд
Має лише матір Круглий сирота
Сприймали як дитину, став улюбленцем на кораблі На кораблі сприймали як дорослого
Схильний до необдуманих вчинків Завжди продумував свої вчинки
Занадто запальний Запальний, але не занадто
Джим — звичайний неслухняний хлопчик, який відчуває страх, невпевненість, але в екстремальних ситуаціях поводиться чесно й сміливо.
Дік Сенд — юнак, який теж чимало пережив, він сміливий, врівноважений, відданий. Та, на відміну від героя Стівенсона, герой Верна не має недоліків. Для свого віку він — справжній герой.
Джима зображено реалістичніше, перед нами — людина не виняткових здібностей і моральних якостей, а звичайна людина, яка має право на помилку.
Обох хлопців поєднує те, що вони хоробрі, відповідальні, прагнуть допомагати іншим. Обидва під тиском обставин стали капітанами: Дік — на місяць, а Джим — усього на день.
Лікар Лівсі — це молодий, охайний, підтягнутий чоловік. Він спокійна, витримана людина, як і годиться його професії. Лівсі вірний своєму обов’язкові навіть тоді, коли доводиться лікувати неприємних або огидних людей (наприклад, пірати на острові, Біллі Бонс). Лікар — чоловік чесний, порядний і надійний, сміливий і розумний. Інакше кажучи, «ідеальний чоловік».
Сквайр Трелоні — чоловік немолодий та запальний. Він добре стріляє, має чималий життєвий досвід, але наївний і довірливий, через що мало не загинули чесні люди на «Іспаньйолі». У листі з Брістоля Трелоні із захопленням розповів про чутки, згідно з якими його ошукали під час придбання корабля, розповідає про «чудового» повара Джона Сільвера та «нестерпного» капітана Смолетта. Більше того, сквайр не вміє тримати язика за зубами, тож мало не весь Брістоль знав, куди й навіщо вирушає «Іспаньйола». Цей герой порядний, сміливий, але має й ряд недоліків. Іншими словами, «і на сонці бувають плями».
Капітан Смолетт не викликає захоплення у героїв, які вирушають у небезпечну подорож. Він здається їм занадто суворим, нелюб’язним, принциповим, хоча він просто виконує свій обов’язок. Капітан — чоловік сталих принципів, відповідальний, вимогливий до себе і підлеглих. Але оцінити позитивні риси його характеру герої змогли, лише перебуваючи в екстремальній ситуації, коли з’ясувалося, хто друг, а хто — ворог. Інакше кажучи, він уособлює «оманливу неприступність».
Бен Ган — колишній пірат, якому кортіло здобути скарби капітана Флінта. Він досяг своєї мети дорогою ціною — перебував на безлюдному острові протягом трьох років. За цей час він змінився, розкаявся у минулому грішному житті та допомагав у боротьбі з піратами. Бен Ган заволодів скарбами, але найбільшим його бажанням було не володіння ними, а повернення до людей, додому. Цей герой — «грішник, що розкаявся».
Біллі Бонс
Грубий, завжди п’яний колишній пірат був нешанобливим, лаявся, не платив хазяям таверни, принижував інших відвідувачів. Загинув від рук таких, як і він сам, злочинців.
Чорний Пес
Пірат Чорний Пес не сміливець (боявся Біллі Бонса), лицемірний, хитрий: щоб вивідати, де знаходиться Біллі, розмовляв з Джимом ласкаво, лагідно, а коли той не послухався, почав лаятися. Після бійки з Біллі Бонсом рятується втечею.
П’ю
Колишній пірат, каліка, він пустив за вітром своє багатство, а потім жебракував, вбивав людей. Сміливий, відважний, але закостенілий у своєму гріху чоловік; він злий, жорстокий до Джима, Біллі, навіть до своїх товаришів.
Джон Сільвер
Джон Сільвер — неоднозначна особистість. У його характері переплелися позитивні й негативні риси. Від природи щедро наділений розумом, кмітливістю, акторськими здібностями, він міг би багато досягти у житті. Але хибний крок, зроблений в юності, призвів його до піратства як способу життя і перекреслив усі можливості, які мала ця смілива, розумна людина.
«Завів його я у кімнату і пам’ятаю, як цей витончений, вишукано одягнений молодий чоловік у білосніжній перуці, чорноокий, чудово вихований, вразив мене своєю несхожістю на сільських незграб, що відвідували наш трактир».
«Це був високий чоловік, більше 6 футів на зріст, гладкий, з повним суворим обличчям, що загрубіло й обвітрилося під час довгих мандрів. У нього були чорні рухливі брови, які свідчили, що їхній власник не злий, але пихатий і має запальний характер».
«Він прекрасний чоловік, але впертий, як чорт».
«Він був людиною похмурою. Все на кораблі дратувало його. Він розказав нам про причини свого невдоволення...».
«Усім єством я зневажав старого, який тільки й робив, що бурмотів та стогнав. Хто завгодно з молодих єгерів із задоволенням поїхав би замість нього. Але сквайр хотів, щоб їхав саме він, а бажання сквайра для слуг було законом. Ніхто, окрім старого..., не смів і побурмо- тіти».
«Мені до душі цей хлопчисько. Кращого за нього я не зустрічав. Він більше схожий на чоловіка, ніж такі щури, як ви».
Сліпий пірат, що приніс чорну мітку Біллі Бонсу.
Пірат, який жив у таверні «Адмірал Бенбоу».
Капітан піратів на острові.
Пірат, що сидів за одним столиком із Чорним Псом.
Капітан піратів, хазяїн скарбів.
Пірат, що першим знайшов Біллі Бонса.
«Завів його я у кімнату і пам’ятаю, як цей витончений, вишукано одягнений молодий чоловік у білосніжній перуці, чорноокий, чудово вихований, вразив мене своєю несхожістю на сільських незграб, що відвідували наш трактир». (Доктор Лівсі)
«Це був високий чоловік, більше 6 футів на зріст, гладкий, з повним суворим обличчям, що загрубіло й обвітрилося під час довгих мандрів. У нього були чорні рухливі брови, які свідчили, що їхній власник не злий, але пихатий і має запальний характер». (Сквайр Трелоні)
«Він прекрасний чоловік, але впертий, як чорт». (Капітан Смолетт)
«Він був людиною похмурою. Все на кораблі дратувало його. Він розказав нам про причини свого невдоволення...». (Капітан Смолетт)
«Усім єством я зневажав старого, який тільки й робив, що бурмотів та стогнав. Хто завгодно з молодих єгерів із задоволенням поїхав би замість нього. Але сквайр хотів, щоб їхав саме він, а бажання сквайра для слуг було законом. Ніхто, окрім старого..., не смів і побурмо- тіти». (Том Редрут)
«Мені до душі цей хлопчисько. Кращого за нього я не зустрічав. Він більше схожий на чоловіка, ніж такі щури, як ви». (Джим Хокінс)
Сліпий пірат, що приніс чорну мітку Біллі Бонсу. (П’ю)
Пірат, який жив у таверні «Адмірал Бенбоу». (Біллі)
Капітан піратів на острові. (Сільвер)
Пірат, що сидів за одним столиком із Чорним Псом. (Морган)
Капітан піратів, хазяїн скарбів. (Флінт)
Пірат, що першим знайшов Біллі Бонса. (Чорний Пес)
«Острів скарбів» за жанром...
У якій родині ріс Джим, чим займався?
Що спричинило те, що головний герой був змушений разом із матір’ю покинути свій дім?
Як Джим ставився до лікаря Лівсі?
Як називався корабель, на якому Джим зі своїми спільниками вирушив у море?
Як діяв Джим у критичних ситуаціях?
Що на вашу думку, Джим зробив неправильно на острові?
Як поводився Джим у ворожому таборі?
Перед яким вибором став хлопець?
Чому Джим не пішов із доктором Лівсі, коли той йому запропонував?
Як ставились до Джима члени команди?
Чому капітан сказав Джиму: «Ти по-своєму, можливо, й непоганий хлопець, але даю тобі слово, що ніколи більше я не візьму тебе в море. Бо ти з породи пустунів і робиш усе, що захочеш»?
«Острів скарбів» за жанром... (пригодницький роман).
У якій родині ріс Джим, чим займався? (Мати мала корчму «Адмірал Бенбоу», і він допомагав, працюючи там.)
Що спричинило те, що головний герой був змушений разом із матір’ю покинути свій дім? (Смерть капітана, що жив у їхньому трактирі.)
Як Джим ставився до лікаря Лівсі? (Хлопець довіряв йому, поважав його.)
Як називався корабель, на якому Джим зі своїми спільниками вирушив у море? («Еспаньйола»)
Як діяв Джим у критичних ситуаціях? (Розсудливо, здебільшого робив правильний вибір.)
Що на вашу думку, Джим зробив неправильно на острові? (Хлопець самовільно покинув людей напризволяще, нікого не попередивши.)
Як поводився Джим у ворожому таборі? (Мужньо, хоробро)
Перед яким вибором став хлопець? (Або перейти на бік піра тів, або залишитись чесним і порядним, але загинути.)
Чому Джим не пішов із доктором Лівсі, коли той йому запропонував? (Він дав піратам слово, а порушити дане слово непорядно.)
Як ставились до Джима члени команди? (Дуже добре. Вони любили його й піклувалися про нього.)
Чому капітан сказав Джиму: «Ти по-своєму, можливо, й непоганий хлопець, але даю тобі слово, що ніколи більше я не візьму тебе в море. Бо ти з породи пустунів і робиш усе, що захочеш»? (Через його самовільні дії)
Ж. Верн, Д. Дефо, Езоп, Р. Л. Стівенсон.
«П’ятнадцятилітній капітан», «Пригоди Тома Сойера», «Острів скарбів», «Квартет».
Джим Токіне, Робінзон Крузо, Джон Сільвер, Бен Ганн.
Том Сойєр, Дік Сенд, Беккі Тетчер, Джим Гокінс.
Ж. Верн, Д. Дефо, Езоп, Р. Л. Стівенсон. (Письменники — автори пригодницьких творів)
«П’ятнадцятилітній капітан», «Пригоди Тома Сойера», «Острів скарбів», «Квартет». (Пригодницькі твори)
Джим Токіне, Робінзон Крузо, Джон Сільвер, Бен Ганн. (Герої роману «Острів скарбів»)
Том Сойєр, Дік Сенд, Беккі Тетчер, Джим Гокінс. (Головні герої пригодницьких книг)
Таверна батьків Джима називалась «Веселий Роджер».
Чорну мітку Біллі Бонсу приніс сліпий пірат на ім’я П’ю.
Лікар Лівсі врятував Біллі Бонса, зробивши йому кровопускання.
Сквайр Трелоні мав великий досвід у доборі команди корабля.
Джим поплив на острів скарбів одразу, разом із піратами.
Компас у вигляді скелета — вигадка капітана Флінта.
«Мертві не тікають»,— говорили пірати.
Щоб дістатися «Еспаньйоли», Джим скористався човном піратів.
Бен Ганн розповів Джиму, що давно знайшов золото піратів.
Супутники Джима віддали карту розбійникам, бо вона їм уже не була потрібна.
Сільвер заступився за Джима в надії, що колись допоможуть і йому.
Усі учасники пригоди добре розпорядилися скарбом, який отримали.
Таверна батьків Джима називалась «Веселий Роджер». (Ні)
Чорну мітку Біллі Бонсу приніс сліпий пірат на ім’я П’ю. (Так)
Лікар Лівсі врятував Біллі Бонса, зробивши йому кровопускання. (Так)
Сквайр Трелоні мав великий досвід у доборі команди корабля. (Ні)
Джим поплив на острів скарбів одразу, разом із піратами. (Так)
Компас у вигляді скелета — вигадка капітана Флінта. (Так) у «Мертві не тікають»,— говорили пірати. (Ні)
Щоб дістатися «Еспаньйоли», Джим скористався човном піратів. (Ні)
Бен Ганн розповів Джиму, що давно знайшов золото піратів. (Так)
Супутники Джима віддали карту розбійникам, бо вона їм уже не була потрібна. (Так)
Сільвер заступився за Джима в надії, що колись допоможуть і йому. (Так)
Усі учасники пригоди добре розпорядилися скарбом, який отримали (Ні)
Письменник Р. Л. Стівенсон народився в:
а) Англії; б) Шотландії; в) Франції; г) Ірландії.
Роберт Льюїс Стівенсон отримав професію:
а) лікаря; б) письменника; в) юриста; г) інженера.
Розповідь у романі ведеться від імені:
а) Джима; б) автора; в) лікаря Лівсі; г) сквайра Трелоні.
«То був високий, міцний, огрядний чоловік з брунатним обличчям. Над коміром його заяложеної синьої куртки стирчала просмалена косичка. Руки в нього були зашкарублі й пошрамовані, з чорними поламаними нігтями, а рубець на щоці мав неприємний блідо-багряний відтінок». Це портрет:
а) Джона Сільвера; б) Біллі Бонса; в) Чорного Пса; г) сліпого П’ю.
Сліпий П’ю загинув:
а) від кулі; б) від ножа; в) під колесами автомобіля; г) від кінських копит.
У пакеті, який Джим передав лікарю Лівсі, були:
а) зошит і конверт; б) гроші й папери; в) документи і портрет; г) записник і перо.
Сквайр Трелоні, почувши історію Джима, вирішує:
а) повернути карту господарям;
б) віддати пакет владі;
в) плисти на пошуки скарбів;
г) викинути папери пірата на смітник.
«Ми, здається, обидва скрикнули не своїм голосом, зустрівшись очима — яз жаху, він — з люті, мов оскаженілий бик». Який засіб виразності використано в реченні:
а) порівняння; б) метафору; в) епітет; г) гіперболу.
Папуга на ім’я капітан Флінт викрикував:
а) «Центи!»; б) «Фунти!»; в) «Долари!»; г) «Піастри!».
Джим, підслуховуючи матросів, що домовлялися про змову проти капітана й судновласника, перебував:
а) у трюмі; б) у каюті капітана; в) на камбузі; г) у бочці з яблуками.
«...Мав досить приємні риси обличчя. Тільки шкіра його так засмалилася на сонці, що аж губи в нього почорніли, а ясні очі надзвичайно гостро проступали на темному обличчі. Він був обірванцем з обірванців...» Йдеться про:
а) Бена Ганна; б) Джона Сільвера; в) Джима Гокінса; г) Ейба Грея.
«По-перше, становище ваше погане: шхуну ви втратили, скарб втратили, людей своїх втратили. Вся ваша справа пропаща. І коли ви хочете знати, хто це спричинив, то знайте: це я, і ніхто інший». Ці слова належать:
а) Лівсі; б) Гокінсу; в) Смоллету; г) Трелоні.
Що підштовхнуло Р. Л. Стівенсона до написання роману «Острів Скарбів»?
Ким насправді був корабельний кухар?
Яку роль у подорожі по скарби відіграла бочка з яблуками?
Як повівся капітан Смолетт, дізнавшись від Джима про підступні наміри Сільвера?
Чому Джим вирішив залишити укріплення?
Хто такий Бен Ганн?
Чому лікар Лівсі віддав карту Сільверові?
Що підштовхнуло Р. Л. Стівенсона до написання роману «Острів Скарбів»? Сам письменник згадував, що одного разу він спостерігав, як його пасинок Ллойд Осборн щось малював і креслив. Стівенсон теж накреслив карту уявного острова. Своїми контурами він нагадував товстого дракона. Кинувши погляд на карту, письменник ясно побачив, як серед вигаданих лісів заворушились герої його майбутньої книги. їхні засмаглі обличчя і блискуча зброя з’являлися в найнесподіваніших місцях. Вони снували туди і сюди і шукали скарби на кількох квадратних дюймах цупкого паперу.
Ким насправді був корабельний кухар? Джон Сільвер був старим піратом. Колись він плавав із капітаном піратів Інгледом. Потім був із відомим своїми скарбами капітаном Флінтом. За словами Сільвера, сам Флінт боявся його і пишався ним.
Яку роль у подорожі по скарби відіграла бочка з яблуками? На палубі корабля стояла бочка з яблуками. Джим Гокінс заліз у неї, щоб дістати останнє яблуко. І випадково він став свідком розмови, з якої дізнався про підступні наміри Сільвера. Старий пірат зі своїми прибічниками хотіли спочатку знайти скарби Флінта, а потім позбутися господаря корабля і його друзів.
Як повівся капітан Смолетт, дізнавшись від Джима про підступні наміри Сільвера? Капітан сказав, що їм треба бути обережними і набратися терпіння, щоб дочекатися слушного моменту. Рано чи пізно їм доведеться стати до бою з шайкою. А поки що господареві корабля, його слугам і друзям треба вдавати, ніби їм нічого не відомо про наміри Сільвера. А потім вони зненацька нападуть, коли розбійники найменше чекатимуть нападу.
Чому Джим вирішив залишити укріплення? Джим, знайшовши човен Бена Ганна, вирішив під покровом нічної темряви підпливти до «Еспаньйоли» і перерізати якірний канат, щоб течія викинула корабель на берег. Джим був переконаний, що розбійники збираються вийти в море. Таким чином Джим хотів відібрати у них судно.
Хто такий Бен Ганн? Як він опинився на острові? Бен Ганн був на кораблі Флінта, коли пірат зарив свій скарб на цьому острові. А три роки тому Бен плив на іншому кораблі повз цей самий острів і розповів команді корабля про те, що тут заховано золото Флінта. Дванадцять днів шукали моряки скарб, але так нічого і не знайшли. Після цього члени команди повернулися на корабель, а Бена залишили самого на острові.
Чому лікар Лівсі віддав карту Сільверові? Лівсі дізнався від Бена, що той задовго до прибуття до острова «Еспаньйоли» викопав і переніс у печеру золото Флінта. Після цього карта втратила свою цінність. Побачивши, що корабель зник, Лівсі віддав Сільверові карту, впустив його в укріплення і віддав усі припаси, що були там. Це дало змогу Лівсі та його друзям, не наражаючись на небезпеку, перебратися у печеру Бена Ганна — якомога далі від малярійних боліт — і бути поруч зі скарбами, перехованими Беном.
- А чи знаєте ви, що Флінт та його корабель «Морж» реально існували у середині XVIII століття?
На відомому архіпелагу Хуан-Фернандес, який зараз називається островом Робінзона Крузо, у 2005 році знайшли найбільший скарб в історії. Скарб 600 діжок золотих монет, закопаних 1715 року на 15-метровій глибині. Вартість знахідки нині оцінюють у 10 мільярдів доларів. Скарби були заховані на цьому безлюдному острові через 4 роки після того, як з нього забрали шотландського матроса Олександра Селькірка, що послужив прообразом Робінзона Крузо.