Микола Васильович Гоголь «Ніч перед Різдвом»

«Ніч перед Різдвом»повість, написана письменником Миколою Васильови­чем Гоголем, яка є складовою циклу «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».

Час написання «Ночі перед Різдвом» різні дослідники визна­чають по-різному — хоча і в загальних межах періоду з 1830 року до зими 1831—1832 років.

Уперше повість опублікована у виданні «Вечера на хуторе близ Диканьки. Повести, изданные Пасичником Рудым Паньком. Вто­рая книжка. Санкт-Петербург. Печатано в типографии А. Плюшара. 1832 (цензурное разрешение — 31 января 1832 г.)».

 Існує декілька постановок та екранізацій повісті, зокрема:

Збірка «Вечори на хуторі біля Диканьки», як бачимо, складається з двох частин. У неї входить 8 оповідань.

1 частина

«Сорочинський ярмарок»

«Вечір проти Івана Купала»

«Майська ніч, або утоплена»

«Втрачена грамота»

2 Частина

«Ніч перед Різдвом»

«Страшна помста»

«Іван Федорович Шпонка та його тітонька»

«Зачароване місце»

М.В.Гоголь своїми «Вечорами…» відкрив новий, яскравий світ. Письменник майстерно змалював українську природу, живі колоритні образи національного характеру, українську культуру, народний побут.

Історія створення книги

Довго збирав Гоголь матеріал для своєї книги «Вечори на хуторі біля Диканьки». У останніх класах гімназії завів «Книгу всякої всячини, або Підручну енциклопедію, куди записував українські народні пісні, вирази, прислів’я, приказки. Потім він надіслав листа до матері у Василівку, до сестри, просив їх описати життя українських селян. Щоб вони розповіли про одяг сільського дячка, про русалок, домовиків, про те як відзначали в селі Різдвяні свята, свято Івана Купала.

Коли вже Гоголь жив у Петербурзі, він відчув тут атмосферу глибокої цікавості до української культури. «Здесь так занимает всех всё малороссийское…» Так виник задум створити книгу про Україну. Підтримав його О. Пушкін.

Характеристика головних героїв повісті 

Оксана

 «Дивовижна дівка!» - із захватом говорить про Оксану коваль Вакула - головний герой повісті. Перша красуня на селі, «як у всьому майже світі, і по ту сторону Диканьки, і по цю сторону Диканьки », Оксана була дівчиною марнолюбної й примхливої.

Юрбами переслідували її парубки, однак помалу, не дочекавшись взаємності, втрачали терпіння. Лише молодий і гарний коваль «був упертий і не залишив свого залицяння», тому що любив своє «серденько» найбільше в житті.

Розпещена загальною увагою «дивовижна, ненаглядна Оксана» лише посміювалася й «знущалася» над серцевими мученнями закоханого Вакули. Вона любила ігри й пісні, жарти й веселощі в гучній компанії дівчат й парубків і зовсім не була настроєна на нудні розмови з ковалем, у якого «руки жорсткіше заліза», і який «сам пахне димом».

Звичайно, і гордій, незалежній Оксані хотілося любові,  як і будь-якій дівчині в сімнадцять років.

Однак і любов вона сприймає егоистично, не бажає нічого віддавати, а лише приймати подарунки: «Добре тобі, Одарка, у тебе є така людина, що все тобі купує, а мені  й нема кому дістати такі славні черевики».

Однак жарти жартами, а всім відомо, що примхи - це споконвічна жіноча хитрість. Хто довше їх витерпить, хто доведе, що він найкращий, найдужчий, самий терплячий й мужній, тобто самий гідний любові чорнобривої й чорноокої красуні?

Саме ковалю Вакулі вдалось  здобути перемогу над мінливим серцем вітряної дочки козака Чуба.

Вакула

Вакула — гарний український парубок, сором'язливий і добрий.

Автор зобразив його спритною, веселою, сильною й сміливою людиною, що вміє вірно любити й завзято відстоювати своє щастя. Особливо вражає й захоплює його вчинок, який Вакула зробив заради коханої  Оксани –в одну ніч верхи на чорті робить казкову подорож у далекий і загадковий Петербург і привозить своїй коханій  царицині черевички. У цьому епізоді дуже

яскраво виразилася його готовність пожертвувати чим завгодно  заради кохання.

Самовідданість, сміливість Вакули, його безмежна любов і відданість були винагородженні  – Оксана полюбила його, причому ще до того, коли він приніс їй черевички. Дійсно, таку людину просто не можна не любити.

Фантастичні  герої повісті «Ніч перед Різдвом»

 Фантастика (з грецької «здібність уявляти» )- світ химерних уявлень та образів письменника , який базується на основі раніше засвоєних фактів із реального життя.

Елементи фантастики найчастіше використовуються  в казках, легендах, переказах

 Відьма давня назва злих чаклунок. Походить від стародавнього слова "відати", тобто знати. Відьми, за народними повір'ями, спроможні літати у повітрі на мітлі, у ступі. Відьом уявляють у вигляді старих баб з розтріпаним сивим волоссям, кістлявими руками. Вирушають вони на свої темні справи вночі і через піч або камін потрапляють в оселі добрих людей. Вмираючи, вони мучаться, бо мають передати кому-небудь свою науку.

Чорта в народі називали бісом. Біс — за народною уявою — маленький, чорненький, з довгим хвостом, копитами та ріжками і обов'язково кульгавий.

 Ноги він поламав ще до створення світу, коли за гріхи він і вся нечисть були скинуті з неба на землю. Сорок днів і ночей летіли вони до землі, і де хто впав, там і оселився. Чорти люблять ходити один до одного в гості, галасливо справляють весілля. Вони здатні наслати негоду, хуртовину, можуть "закружляти", "водити", "збити зі шляху" добрих людей.

 Образ Солохи   

  Ми знайомимося із Солохою на початку повісті, коли вона літає на мітлі і збирає зорі. За зовнішніми ознаками вона не схожа на відьму. Жінка 40 років «Ні гарна не погана з себе». Мати коваля Вакули. Але вона літає на мітлі, про неї ходять  недобрі плітки. Баби говорять: що бачили у неї із заду  хвіст, що чорною кішкою перебігала дорогу, що перетворюється  в свиню, співає півнем, що з розпущеною косою, в самій сорочці, доїть корів.

       Як людина вона мала  корисні наміри, хотіла  вийти заміж за багатого Чуба і прибрати до  рук  його багатство. Сварила Вакулу з Чубом, щоб Вакула не одружився з Оксаною, і не прибрав до рук майно Чуба.

 Образ Чорта.

Опис гоголівського чорта збігається з описом чорта з легенди, та кінофільму:

вузенька мордочка, закінчувалась, як і в наших свиней круглим п’ятачком, гострий та довгий  хвіст, тонкі ноги, козляча борідка, чорний колір тіла. Йому останню ніч залишилося вештатися по білому світу та підюжувати на гріхи добрих людей. Завтра ж, тільки вдарять перші дзвони,  побіжить він, підібгавши хвоста, до свої барлоги.

Як людина він залицяється до Солохи, мстить Вакулі за малюнок, який той написав у церкві на стіні. «Петро в день Страшного суду виганяє чорта з пекла».

Образ Пацюка.

     Посередником між нечистою силою і людьми є Пацюк. Він  за уявленням селян,  «немного сродни чёрту», але свою магію спрямовує  на лікування людей, шептанням знімав недуги, або якщо хто вдавився кісткою, то так бив у спину, що кістка проходила куди слід. Був колись запорожцем, але чи його прогнали, чи він сам утік, цього ніхто не знав. Жив як справжній запорожець: нічого не робив, спав три чверті дня, їв за шістьох. Низенький, широкий, в таких широких шароварах, що хоч , як би він ступав, ніг зовсім не було видно. Здавалося, начебто діжка іде сама собою. Останнім часом його рідко бачили де - небудь. Пролазити в двері йому з кожним роком ставало все тяжче. Він був ледачіший за Чуба,(говорив Вакула), їв  вареники, навіть не підіймаючи рук. Вони самі потрапляють йому до рота.

Українські народні традиції та звичаї й об­ряди, які зображує у творі письменник (або згадує про них):

Літературний диктант «Хто найуважніший?»

Тестування

Тестування

а) Чуба;                  б) Солохи;

в) Свербигуза;         г) дяка.

а) Переперчихи;      б) Солохи;

в) дяка;                  г) Чуба.

а)   Сталося затемнення сонця;

б)   ніч ніяк не наставала;

в)   чорт украв місяця;

г)   серед зими вдарив грім та блиснула блискавка.

а)   вважала його бідним;

б)   вважала собі нерівнею, адже вона — дочка голови;

в)   вважала, що він грубий;

г)   чекала на заморського принца.

а) поніс у кузню;               б) викинув до ополонки;

в) віддав колядникам;         г) викинув на смітник.

а)   добуде для неї царську шубу;

б)   заробить повну скриню грошей;

в)   принесе царські черевички;

г)   піймає за хвоста самого чорта.

а)   кинутися в ополонку;

б)   піти світ за очі;

в)   спуститися під землю й розігнати всіх чортів;

г)   піти на заробітки в далекі краї.

а)   викликала бурю протесту;

б)   обросла плітками на вигадками;

в)   примусила засудити вчинок дівчини;

г)   порадувала всіх парубків, закоханих в Оксану.

а)   козака Чуба;            б) козака Свербигуза;

в)   Пузатого Пацюка;       г) матері-чарівниці.

а)  посміятися над парубком;

б) зробити коваля своїм прислужником;

в) дуже розбагатіти;

г)  заволодіти Оксаною.

а)  придворними;

б) запорожцями;

в)  простими селянами;

г)  іноземними послами.

а)  задоволена його подарунком;

б)  вдячна цариці за її приязне ставлення до простих людей;

в) полюбила його й без черевичків;

г)  робить це із жалощів.

              Тестування

1.Скільки гостей Солоха заховала в мішок?

а) 3;

б) 2;

в) 4);

2. Хто виніс мішки з хати Солохи?

а) чорт;

б) коваль Вакула;

в) дяк.

3. Що просила Оксана у Вакули, щоб погодитися вийти за нього заміж?

а) валянки, як у Солохи;

б) черевички, як у цариці;

в) плаття, як у цариці.

4.Що зробив Вакула з горя?

а) втопився;

б) повісився;

в) відправився за черевичками.

5. З ким Вакула пішов до цариці?

а) з купцями;

б) з запорожцями;

в) сам.

6. Чим закінчилася повість?

а) Вакулі не дали черевичок;

б)Вакулі дали черевички, але Оксана не прийняла їх, а сказала:

 « Я і без черевичків…»

в) Вакулі дали черевички, Оксана прийняла їх і сказала « дякую, але заміж за тебе я не вийду»

7. У якому жанрі написаний твір?

а)Фантастика;

б) містика;

в) казка.

8.Перед якими святами відбуваються події?.

а) перед Новим роком;

б) перед Різдвом;

в) перед Миколаєм.

9.Кому із героїв галушки самі летять до рота?

а) Пацюку;

б) голові;

в) дякові.

10. Як називається місце, де відбуваються неймовірні події?

а) Диканька;

б) Полтава;

в) Петербург.

11.Вакула заволодів чорта:

а) силою;

б) хрестом;

в) хитрістю.

              Тестування

1.Відьма збирала зірки:

а) в кишеню;

б) в рукав;

в) в мішок.

2.Чорт заховав місяць:

а)в кишеню;

б) в рукав;

в) в мішок.

3.Чорт не любив коваля Вакулу:

а) тому, що він був сином відьми;

б) тому, що він був його суперником;

в) тому, що він намалював його на картині в церкві.

4.Чуб у різдвяну ніч направився в гості:

а) до Солохи;

б) до дяка;

в) до голови.

5. Місяць знову показався на небі, тому що:

а) чорт змилостивився над людьми і відпустив його;

б) чорт ненароком зачепив у пічці ладунку, в яку заховав місяць;

в) Солоха відібрала у чорта місяць і відпустила його.

6. Цей твір це :

а) оповідання;

б) повість;

в) поема.

7. Художній світ цього твору:

а) реальний;

б) казковий;

в) вміщує в собі реальність і казковість.

8.Дяк прийшов в гості до Солохи:

а) тому, що до нього ніхто не прийшов;

б)він втік від гостей;

в) він переплутав хати.

9. На прохання Оксани дістати черевички цариці Вакула:

а) пішов топитися;

б) розсміявся;

в) помчав у столицю.

10.Вакула пішов до Пацюка, тому що:

а) він вмів чаклувати;

б) ходили слухи, що він знахар;

в) був найрозумнішим.

11. Чорта з мішка визволив:

а) Пацюк;

б) Вакула;

в) він сам вискочив.