Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»

Семюель Ленґхорн Клеменс

«МОЇ КНИГИ – ВОДА…»

Американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець. Найвідомішими творами є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».

Псевдонімвигадане ім’я.

Автобіографічний твір це твір, у якому автор використовує епізоди власного життя.


Історія створення повісті «Пригоди Тома Сойєра»

1875 року Марк Твен (псевдонім, справжнє ім’я Семюел Клеменс) розпочав писати «Пригоди Тома Сойєра» — книгу, якій судилося увійти до скарбниці світової літератури. Спочатку він ду­мав, що ця книга не для дітей, що її читатимуть тільки дорослі. А невдовзі заявив, що цей твір — для хлопчиків і дівчаток. Така невизначеність була, безумовно, не випадковою. Одним з об’єктів нищівної критики в СІНА стала тогочасна дитяча література. На час появи твору «Пригоди Тома Сойєра» поширеним жанром дитячої літератури були так звані книги для недільної школи. Напи­сані в сентиментально-набожній манері, вони роз­повідали про хороших дітей, які потраплять до Раю, і про поганих, що, звісно, закінчать життя на шибениці. Традиційним персонажем цих книжок був доброчесний, побожний і кволий хворобливий хлопчик, що встигає перед смертю навернути на праведний шлях маленького негідника, який не бажає відвідувати недільної школи.

Книга Твена була полемічно спрямована про­ти такої літератури, пародіювала її, утверджу­ючи любов до свободи, до всього чистого, здорово­го, світлого в людині. Ці ідеї письменник втілив в одному з найчарівніших образів своєї творчо­сті — в образі відчайдушного шибеника Тома.

У «Пригодах Тома Сойєра» Марк Твен спро­бував воскресити проведені в Ганнібалі дитячі роки, які, попри всі незгоди, що їх судилося пережити його родині, збереглися в пам’яті як ідилія: містечко, що купається в сонячному ма­реві, лісисті пагорби, на схилах яких він із дру­зями грався в розбійників, і велична широчінь Міссісіпі.

Біографи вже давно встановили, що більшу частину пригод Тома Сойєра автор пережив сам у віці свого героя. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди хлопчаки тікали, щоб сховатися від «цивілізації» дорослих, або ж ховалися в печерах поблизу міста. У Ганнібалі, у натовпі босоногих хлопчаків, він уперше зустрів прототипів своїх майбутніх героїв — Тома Сойєра, Гекльберрі Фінна, Джо Гарпера. Був у Ганнібалі й індіанець Джо, що ледь не вмер від голоду, за­блукавши в одній із печер.

Дружба Семюеля Клеменса з маленьким воло­цюгою Томом Бленкеншипом, згодом увічненим ім’ям Гекльберрі Фінн, стала однією з найяскра­віших згадок у житті, попри заборону дорослих дружити з ним. Та малий Сем порушував забо­рони ледь не щодня. Він випробовував на кото­ві ліки, що призначалися йому самому, жахав матір, приносячи додому вужів і кажанів. Часто йому вдавалося уникнути заслуженої кари, і він разом з друзями Томасом Сойєром та Томом Блен­кеншипом мріяв про повторення подвигів Робін Гуда та пригод Робінзона Крузо.

У спогадах Твена ці епізоди його дитинства оповиті ореолом, тому він не раз звертався до них у своїх творах, заробляв публічним читанням своїх гумористичних оповідань. Як кореспон­денту «Альта Каліфорнія» йому вдається взяти участь у середземноморському круїзі на паропла­ві «Квакер-Сіті», під час якого він зібрав матеріал для своєї першої книги «Простаки за кордоном». Тоді ж письменник побував і в Україні — відвідав Одесу, Севастополь та Ялту, а також резиденцію російського імператора в Лівадії.

Повість — прозовий, досить великий, середній за обсягом епіч­ний твір, у якому йдеться про історію людського життя в усій його різноманітності, переплетенні з іншими людськими долями.

  «Пригоди Тома Сойєра» — повість. Досить великий прозовий (епічний) твір. Ідеться про головно­го героя Тома Сойрра, його друзів — Гека, Джо, Беккі, їхніх бать­ків, жителів містечка. Описано події, учинки героїв, їх портрети, місцевість, де відбуваються події, де проходить життя персонажів у всіх його виявах.

 Сюжетом називають перебіг дій та послідовність їх розвитку.

Елементи сюжету:

Сюжети окремих художніх творів можуть містити й додатко­ві елементи, з-поміж яких розрізняють: передісторію — розповідь про життя чи епізоди з життя героїв твору, що не включено безпо­середньо в зображувану дію; подальшу історію — більш-менш роз­горнуту розповідь про долю героїв поза безпосередньо зображува­ною дією:



Елементи сюжету повісті «Пригоди Тома Сойєра»

Експозиція

1. Покарання Тома т.Поллі

2. Розваги хлопчаків

3. Отримання нагороди в недільній школі

4. Шкільні будні Тома

Зав’язка

5. На кладовищі

Розвиток дії

6. Муки сумління Тома, хвороба Беккі

7. На острові

8. Несподіване повернення хлопців

9. Благородний вчинок Тома в школі

Кульмінація

10. Том у суді

11. Нові розваги — пошуки скарбів

12. Том і Беккі в печері

Розв’язка

13. Загибель індіанця Джо

14. Том і Гек розбагатіли

«Відтвори, події послідовно»

Пошуки скарбів 

Том знайомиться з Беккі 

«Пірати» присутні на власному похороні 

Загибель індіанця Джо 

Трагедія на цвинтарі 

Гек рятує вдову Дуглас 

Том і Беккі в печері 

Том знайомиться з Беккі (1).

Трагедія на цвинтарі (2).

«Пірати» присутні на власному похороні (3).

Пошуки скарбів (4).

Гек рятує вдову Дуглас (5).

Том і Беккі в печері (6).

Загибель індіанця Джо (7).

Гумор — це серйозність, яка ховається за жартом.

Почуття гумору — одна із запорук оптимістичного світосприйняття.

Як відомо, Марк Твен сам його мав і дуже цінував це почуття в інших людях. Можливо, саме тому гумор часто присутній у його творах. Є він і в повісті «Пригоди Тома Сойєра».

Поняття про комічне, гумор, іронію, сатиру.

Комічне (комізм) (грецьк. komikos — смішний) — відображення дійсно­сті, яке супроводжується сміхом без співчуття, страху і пригнічення.

Гумор (лат. humor — волога, рідина) — різновид комічного, відобра­ження смішного в життєвих ситуаціях і людських характерах.

Іронія (грецьк. еігопеіа — лукавство, глузування, удавання) — худож­ній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.

Сатира (лат. satira — суміш, усяка всячина) — особливий спосіб ху­дожнього відображення дійсності, який полягає в гострому осудливому осміюванні негативних явищ.

Запитання і завдання:

 Смішне та сумне в повісті «Пригоди Тома Сойєра»

Смішне

• Уміння Тома перетворити фарбування паркану на захопливе заняття та ще й збагатитися на цьому;

•   перелік «трофеїв», «багатств» Тома;

•   забобони хлопців та повір'я;

•   намагання знайти скарб;

• заздрість «свободі» Гека Фінна, його одягу тощо



Сумне

• Неслухняність хлопців, ризик життям і здоров'ям;

  •   злочини дорослих, їхнє боягузтво;

• неуважне ставлення до потреб дітей, до їхнього життя тощо

«Марк Твен жартує»

***

Молода симпатична дама цікавиться у Марка Твена, чи правда, що людина походить від мавпи.

***

Одного разу банкір запитав Марка Твена:

***

Працюючи редактором газети, Марк Твен отримував багато рукописів. Одного разу його не на жарт розсердив один опус. Редактор написав автору наступного листа: «Дорогий друже! На жаль, відсутність місця примушує нас відмовити­ся від вашого твору, та не втрачайте надії. Незаба­ром ми придбаємо кілька корзин для паперу. Ми із задоволенням помістимо туди й вашу працю».

***

Марк Твен повернувся із подорожі Європою. Хтось попросив письменника поділитися своїми враженнями про Францію. Він сказав:

***

Приїхавши в один із лондонських готелів, Марк Твен побачив у книзі записів приїжджих замітку: «Лорд Л. із камердинером». Письменник написав: «Марк Твен із валізою».

***

Марк Твен написав одному юнакові, який жа­лівся, що батьки його не розуміють: «Потерпіть! Коли мені було чотирнадцять років, мій батько був такий тупий, що я ледве з цим мирився. Та коли мені виповнився 21 рік, мене вразило те, на­скільки цей старий чоловік порозумнішав».

***

 Події твору та риси характеру Тома

Анкета-характеристика Тома Сойєра

Впізнай героя

«В ньому біс сидить... він син моєї покій­ної сестри...», «Його мокра чуприна була ретельно пригладжена щіткою, і короткі кучерики лежали рівно й гарно...»  

«Чарівне голубооке створіння з двома довгими золотистими кісками, в білому платтячку та вишитих панталончиках»  

«...був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться. За сухої погоди він ночував на чужих ганках, а коли дощи­ло — у порожній бочці...»

«В ньому біс сидить... він син моєї покій­ної сестри...», «Його мокра чуприна була ретельно пригладжена щіткою, і короткі кучерики лежали рівно й гарно...»  Том Со­йєр

«Чарівне голубооке створіння з двома довгими золотистими кісками, в білому платтячку та вишитих панталончиках»  Беккі  Тетчер

«...був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться. За сухої погоди він ночував на чужих ганках, а коли дощи­ло — у порожній бочці...» Гекльберрі Фінн

Про кого йде мова?



Джім 

Сід 

Джо Гарпер

Літературний диктант

Літературний диктант

Літературний диктант

Літературний диктант

Дати відповіді на запитання:

Літературний диктант

Клоуз-тест

(Кожна правильна відповідь — 2 бали.)

Тестування

 

1. Марк Твен мріяв стати:

   а) кухарем;         

   б) моряком;        

   в) дослідником.

 

2. Гек Фінн зводив бородавки:

   а) здохлими жабами;             

   б) здохлими котами;              

   в)  здохлими собаками.

 

3. Тітка Поллі давала Тому ліки під назвою:

а) «Антигрипін»;   

б) «Антистрес»;            

   в) «Антибіль».

 

4. Як називалася команда хлопчаків на чолі з Томом Сойєром?

   а) «Ватага Тома Сойєра»;

   б)  «Компанія Тома Сойєра»;

   в)  «Зграя Тома Сойєра».

 

5. Яке слово було паролем піратів Тома і Гека:

   а) смерть;          

   б) кров;              

   в) життя.

 

6. Місце, де був захований скарб, Том позначив:

  а) хрестом;           

  б) стрілкою;           

  в) колом.

 

7. Кому з героїв твору належать слова: «Хто попускає дитині, той її псує»?

а) судді Тетчеру;  

б) удові Дуглас;           

   в) тітці Поллі.

 

8. Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів?

а) Джо Гаспер;             

   б) Том Сойєр;        

в) Гекльберрі Фінн.

 

9. Коли Том був небесним ангелом?

   а) коли розповідав сон;

   б)  коли фарбував паркан;

   в)  коли втік на острів.

 

10. Скільки днів Том з Беккі пробули в печері?

а) два; 

б) сім;  

   в) три.

1. Марк Твен мріяв стати:

   а) кухарем;         

^ б) моряком;        

   в) дослідником.

 

2. Гек Фінн зводив бородавки:

   а) здохлими жабами;             

^ б) здохлими котами;              

   в)  здохлими собаками.

 

3. Тітка Поллі давала Тому ліки під назвою:

а) «Антигрипін»;   

б) «Антистрес»;            

^ в) «Антибіль».

 

4. Як називалася команда хлопчаків на чолі з Томом Сойєром?

^ а) «Ватага Тома Сойєра»;

   б)  «Компанія Тома Сойєра»;

   в)  «Зграя Тома Сойєра».

 

5. Яке слово було паролем піратів Тома і Гека:

а) смерть;          

^ б) кров;              

   в) життя.

 

6. Місце, де був захований скарб, Том позначив:

^а) хрестом;           

  б) стрілкою;           

  в) колом.

 

7. Кому з героїв твору належать слова: «Хто попускає дитині, той її псує»?

а) судді Тетчеру;  

б) удові Дуглас;           

^ в) тітці Поллі.

 

8. Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів?

а) Джо Гаспер;             

^ б) Том Сойєр;        

в) Гекльберрі Фінн.

 

9. Коли Том був небесним ангелом?

^ а) коли розповідав сон;

   б)  коли фарбував паркан;

   в)  коли втік на острів.

 

10. Скільки днів Том з Беккі пробули в печері?

а) два; 

б) сім;  

^ в) три.

Тест тренувальний

Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»

1.  Псевдонім Марк Твен означає:

  а) військовий термін;    

  б) лоцманську команду;   

в) історичне поняття.

2.  Події повісті відбуваються у місті:

  а) Сан-Франциско;        

  б) Сент-Пітерсберг;            

  в) Лос-Анджелес.

3.  Хто виховував Тома Сойєра:

  а) тітка;           б) дядько;             в) батько?

4.  Що допомогло Томові побілити паркан:

  а) страх перед покаранням;    

  б) бажання догодити тітці; 

в) винахідливість?

5.  Покарання фарбуванням паркану відбулося у :

  а) п’ятницю;   б) суботу;             в) неділю.

6.  Бен Роджер уявляв себе до зустрічі з Томом, який білив паркан:

  а) лоцманом;                 

б) пароплавом «Велика Міссурі»;

  в) пароплавом, капітаном і сигнальним дзвоном.

7.  Піти на кладовище виводити бородавки Том домовився з:

  а) Беном;         б) Джімом;           в) Геком.

8.  Який сигнал мав викликати вночі з дому Тома:

  а) свист;         

  б) нявкання;        

  в) гавкання?

9.  Для обряду виведення бородавок необхідно принести з собою:

  а) мертвого пацюка;     

б) мертву сову;               

  в) мертву кішку.

10. Хлопчики на кладовищі стали свідками: 

   а) появи привидів;        

   б) викрадення хрестів;     

  в) вбивства.

11. У суді Том урятував від шибениці:

   а) лікаря Робінзона;    

  б) Мефа Понтера;          

      в) індіанця Джо.

12. З ким Том заблукав під час прогулянки у печері:

   а) Сідом;              

  б)  Мері;    

   в)  Беккі?

Ключ до тесту: 1б;   2б;   3а;   4в;   5б;   6в;   7в;   8б;   9в;   10в;   11б;   12в. 

Віднайти 15 слів (імена персонажів, предмети, місця перебування) із повісті «Пригоди Тома Сойєра».

Установіть  відповідність, поєднайте рисками

Мефф                          Поллі

індіанець                     Джо

учитель                        Тетчер

вдова                           Пітер

тітка                             Гарпер

Том                              Поттер

Гекльбері                    містер Доббіс

Джо                             Фінн

Беккі                            Дуґлас

кіт                                Сойєр

Мефф Поттер

індіанець Джо

учитель містер Доббіс

вдова Дуґлас

тітка Поллі

Том Сойєр

Гекльбері Фінн

Джо Гарпер

Беккі Тетчер

кіт Пітер

Кросворд

По вертикалі: 1. Повне ім’я Беккі Тетчер.

По горизонталі: 1. Том, Гек, Джо на безлюдному острові уявляли себе … . 2.  Марк … . 3. У понеділок зранку перед школою Том сказав тітці, що йому болить … . 4. Батько Беккі працював … .  5. Коли тітка Поллі лікувала Тома, то хлопець одного разу напоїв ліками … . Цією ж твариною, тільки неживою, Гек виводив бородавки на цвинтарі. 6. Затверділі маси вапна, які звисають зі стелі деяких печер. 7. Гекльбері Фінн круглий … .