Американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець. Найвідомішими творами є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».
Народився30 листопада 1835 р., Флорида, Міссурі, Ас
Помер21 квітня 1910 р. (74 роки), Реддінг, штат Коннектикут, США
У шлюбі з Олівія Ленгдон (1870-1904 рр.)
Батьки: Джейн Лемптон Клеменс, Джон Маршал Клеменс
Діти: Жан Ламптон Клеменс, Клара Лангон Клеменс, Олівія Сюзан Клеменс
Псевдонім — вигадане ім’я.
Автобіографічний твір — це твір, у якому автор використовує епізоди власного життя.
1875 року Марк Твен (псевдонім, справжнє ім’я Семюел Клеменс) розпочав писати «Пригоди Тома Сойєра» — книгу, якій судилося увійти до скарбниці світової літератури. Спочатку він думав, що ця книга не для дітей, що її читатимуть тільки дорослі. А невдовзі заявив, що цей твір — для хлопчиків і дівчаток. Така невизначеність була, безумовно, не випадковою. Одним з об’єктів нищівної критики в СІНА стала тогочасна дитяча література. На час появи твору «Пригоди Тома Сойєра» поширеним жанром дитячої літератури були так звані книги для недільної школи. Написані в сентиментально-набожній манері, вони розповідали про хороших дітей, які потраплять до Раю, і про поганих, що, звісно, закінчать життя на шибениці. Традиційним персонажем цих книжок був доброчесний, побожний і кволий хворобливий хлопчик, що встигає перед смертю навернути на праведний шлях маленького негідника, який не бажає відвідувати недільної школи.
Книга Твена була полемічно спрямована проти такої літератури, пародіювала її, утверджуючи любов до свободи, до всього чистого, здорового, світлого в людині. Ці ідеї письменник втілив в одному з найчарівніших образів своєї творчості — в образі відчайдушного шибеника Тома.
У «Пригодах Тома Сойєра» Марк Твен спробував воскресити проведені в Ганнібалі дитячі роки, які, попри всі незгоди, що їх судилося пережити його родині, збереглися в пам’яті як ідилія: містечко, що купається в сонячному мареві, лісисті пагорби, на схилах яких він із друзями грався в розбійників, і велична широчінь Міссісіпі.
Біографи вже давно встановили, що більшу частину пригод Тома Сойєра автор пережив сам у віці свого героя. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди хлопчаки тікали, щоб сховатися від «цивілізації» дорослих, або ж ховалися в печерах поблизу міста. У Ганнібалі, у натовпі босоногих хлопчаків, він уперше зустрів прототипів своїх майбутніх героїв — Тома Сойєра, Гекльберрі Фінна, Джо Гарпера. Був у Ганнібалі й індіанець Джо, що ледь не вмер від голоду, заблукавши в одній із печер.
Дружба Семюеля Клеменса з маленьким волоцюгою Томом Бленкеншипом, згодом увічненим ім’ям Гекльберрі Фінн, стала однією з найяскравіших згадок у житті, попри заборону дорослих дружити з ним. Та малий Сем порушував заборони ледь не щодня. Він випробовував на котові ліки, що призначалися йому самому, жахав матір, приносячи додому вужів і кажанів. Часто йому вдавалося уникнути заслуженої кари, і він разом з друзями Томасом Сойєром та Томом Бленкеншипом мріяв про повторення подвигів Робін Гуда та пригод Робінзона Крузо.
У спогадах Твена ці епізоди його дитинства оповиті ореолом, тому він не раз звертався до них у своїх творах, заробляв публічним читанням своїх гумористичних оповідань. Як кореспонденту «Альта Каліфорнія» йому вдається взяти участь у середземноморському круїзі на пароплаві «Квакер-Сіті», під час якого він зібрав матеріал для своєї першої книги «Простаки за кордоном». Тоді ж письменник побував і в Україні — відвідав Одесу, Севастополь та Ялту, а також резиденцію російського імператора в Лівадії.
Повість — прозовий, досить великий, середній за обсягом епічний твір, у якому йдеться про історію людського життя в усій його різноманітності, переплетенні з іншими людськими долями.
«Пригоди Тома Сойєра» — повість. Досить великий прозовий (епічний) твір. Ідеться про головного героя Тома Сойрра, його друзів — Гека, Джо, Беккі, їхніх батьків, жителів містечка. Описано події, учинки героїв, їх портрети, місцевість, де відбуваються події, де проходить життя персонажів у всіх його виявах.
Сюжетом називають перебіг дій та послідовність їх розвитку.
Елементи сюжету:
експозиція виконує функцію інформування читача про «розташування сил», що визначатимуть конфлікт твору, попереднє, у найзагальніших рисах, знайомство з персонажами твору, введення в ситуацію, у якій визріває конфлікт;
зав'язка — той етап розвитку дії, який визначає «зав’язування» в ній певного конфліктного вузла, окреслення такої події, що є початком розгортання основного конфлікту твору. Твір може відразу починатися із зав’язки, тоді вона зазвичай набуває більш гострого й напруженого характеру, може створювати враження несподіваності й загадковості. Зав’язка творів, яким передує експозиція, має зазвичай плавніший і послідовніший перебіг дії;
розвиток дії— це весь її перебіг, починаючи від зав’язки й завершуючи кульмінацією твору. Ця ланка розгортання дії твору зазвичай є низкою перипетій, тобто поступових ускладнень дії, мета яких — дедалі більше загострення конфлікту, доведення його до стану, у якому його внутрішня суть виявляється з найбільшою повнотою й певністю;
кульмінація — момент найбільшого напруження дії, найвищої точки розвитку конфлікту, момент максимального загострення конфліктної ситуації, окресленої у творі (може бути не один, а кілька кульмінаційних моментів);
розв'язка — це та частина сюжету, яка завершує дію, доводить до їх логічного розв’язання події, зав’язані в конфліктному вузлі твору, частково або й повністю розв’язує зовнішній бік конфлікту.
Сюжети окремих художніх творів можуть містити й додаткові елементи, з-поміж яких розрізняють: передісторію — розповідь про життя чи епізоди з життя героїв твору, що не включено безпосередньо в зображувану дію; подальшу історію — більш-менш розгорнуту розповідь про долю героїв поза безпосередньо зображуваною дією:
пролог — початковий епізод прозового або (частіше) драматичного твору, у якому щось повідомлено про наміри та завдання автора або стисло викладено зображувані далі події, або, нарешті, змальовано певну подію, що відокремлена в часі від основної дії, передує їй і повідомляє про неї;
епілог — завершальну частину твору. У ній автор (у драмі — від імені кого-небудь із персонажів) звертається до публіки безпосередньо: висловлює якісь узагальнювальні судження, дякує за увагу, просить прихильно поставитися до його твору. Інколи епілогом називають подальшу історію.
1. Покарання Тома т.Поллі
2. Розваги хлопчаків
3. Отримання нагороди в недільній школі
4. Шкільні будні Тома
5. На кладовищі
6. Муки сумління Тома, хвороба Беккі
7. На острові
8. Несподіване повернення хлопців
9. Благородний вчинок Тома в школі
10. Том у суді
11. Нові розваги — пошуки скарбів
12. Том і Беккі в печері
13. Загибель індіанця Джо
14. Том і Гек розбагатіли
Пошуки скарбів
Том знайомиться з Беккі
«Пірати» присутні на власному похороні
Загибель індіанця Джо
Трагедія на цвинтарі
Гек рятує вдову Дуглас
Том і Беккі в печері
Том знайомиться з Беккі (1).
Трагедія на цвинтарі (2).
«Пірати» присутні на власному похороні (3).
Пошуки скарбів (4).
Гек рятує вдову Дуглас (5).
Том і Беккі в печері (6).
Загибель індіанця Джо (7).
Гумор — це серйозність, яка ховається за жартом.
Почуття гумору — одна із запорук оптимістичного світосприйняття.
Як відомо, Марк Твен сам його мав і дуже цінував це почуття в інших людях. Можливо, саме тому гумор часто присутній у його творах. Є він і в повісті «Пригоди Тома Сойєра».
Поняття про комічне, гумор, іронію, сатиру.
Комічне (комізм) (грецьк. komikos — смішний) — відображення дійсності, яке супроводжується сміхом без співчуття, страху і пригнічення.
Гумор (лат. humor — волога, рідина) — різновид комічного, відображення смішного в життєвих ситуаціях і людських характерах.
Іронія (грецьк. еігопеіа — лукавство, глузування, удавання) — художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.
Сатира (лат. satira — суміш, усяка всячина) — особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в гострому осудливому осміюванні негативних явищ.
Запитання і завдання:
Подумайте, який характер сміху в повісті.
Що висміює письменник?
Подумайте, який вид комічного використовує автор для зображення світу дітей та дорослих?
Як на вашу думку, чим це можна пояснити?
Подумайте, який характер сміху в повісті. (Автор використовує і гумор і іронію.)
Що висміює письменник? (Життя містечка Сент-Пітерсберга, його жителів. Використовує іронію. Розповіді про Тома — гумор.)
Подумайте, який вид комічного використовує автор для зображення світу дітей та дорослих? (Для зображення світу дітей — гумор, для вчинків дорослих — іронію.)
Як на вашу думку, чим це можна пояснити? (Тим, що Марк Твен любив чистий і щирий світ дітей. А зображуючи світ дорослих намагався викликати негативне ставлення до деяких їхніх ідеалів: поклоніння грошам, скупість, глупота, жорстокість, лицемірство тощо.)
• Уміння Тома перетворити фарбування паркану на захопливе заняття та ще й збагатитися на цьому;
• перелік «трофеїв», «багатств» Тома;
• забобони хлопців та повір'я;
• намагання знайти скарб;
• заздрість «свободі» Гека Фінна, його одягу тощо
• Неслухняність хлопців, ризик життям і здоров'ям;
• злочини дорослих, їхнє боягузтво;
• неуважне ставлення до потреб дітей, до їхнього життя тощо
***
Молода симпатична дама цікавиться у Марка Твена, чи правда, що людина походить від мавпи.
Так.
Всі-всі й навіть я?
Так, але від дуже гарненької.
***
Одного разу банкір запитав Марка Твена:
Чим пояснити, що у вас багато мозку і так мало грошей?
Бачите,— відповів знаменитий письменник,— природа любить рівновагу. У середньому у нас із вами порівну.
***
Працюючи редактором газети, Марк Твен отримував багато рукописів. Одного разу його не на жарт розсердив один опус. Редактор написав автору наступного листа: «Дорогий друже! На жаль, відсутність місця примушує нас відмовитися від вашого твору, та не втрачайте надії. Незабаром ми придбаємо кілька корзин для паперу. Ми із задоволенням помістимо туди й вашу працю».
***
Марк Твен повернувся із подорожі Європою. Хтось попросив письменника поділитися своїми враженнями про Францію. Він сказав:
Там немає зими, немає літа і немає духовності. А так — прекрасна країна.
***
Приїхавши в один із лондонських готелів, Марк Твен побачив у книзі записів приїжджих замітку: «Лорд Л. із камердинером». Письменник написав: «Марк Твен із валізою».
***
Марк Твен написав одному юнакові, який жалівся, що батьки його не розуміють: «Потерпіть! Коли мені було чотирнадцять років, мій батько був такий тупий, що я ледве з цим мирився. Та коли мені виповнився 21 рік, мене вразило те, наскільки цей старий чоловік порозумнішав».
***
Як пишуть популярні книги?
О, це дуже просто! — відповів письменник.— Для цього досить мати папір і перо, а потім без всяких зусиль можете молоти все, що спаде на думку. А проблема якраз у тому, що на думку спаде.
«В ньому біс сидить... він син моєї покійної сестри...», «Його мокра чуприна була ретельно пригладжена щіткою, і короткі кучерики лежали рівно й гарно...»
«Чарівне голубооке створіння з двома довгими золотистими кісками, в білому платтячку та вишитих панталончиках»
«...був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться. За сухої погоди він ночував на чужих ганках, а коли дощило — у порожній бочці...»
«В ньому біс сидить... він син моєї покійної сестри...», «Його мокра чуприна була ретельно пригладжена щіткою, і короткі кучерики лежали рівно й гарно...» Том Сойєр
«Чарівне голубооке створіння з двома довгими золотистими кісками, в білому платтячку та вишитих панталончиках» Беккі Тетчер
«...був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться. За сухої погоди він ночував на чужих ганках, а коли дощило — у порожній бочці...» Гекльберрі Фінн
Всеосвіта Марк Твен "Том Сойєр"
Боявся старої пані з наперстком.
Ніколи не повертався з водою раніш ніж за годину.
Не міг устояти від спокуси побачити болячку на нозі.
Любив наспівувати «Дівчата з Буффало».
Замість білої мармурової кульки отримав удар пантофлею
За його провину було покарано іншого.
Постраждав за те, що зміг відрізнити чорне від білого.
Якось йому довелось чути передсмертний стогін.
Не любив пустощів.
Ледь не втратив брата
Його відшмагали за нібито випиті вершки.
Мав прізвисько Гроза Морів.
Почувши «пречудову штуку», відреагував індіанським бойовим покликом.
Входив до когорти воскреслих страдників.
Розповів про витівку свого товариша.
Боявся старої пані з наперстком.
Ніколи не повертався з водою раніш ніж за годину.
Не міг устояти від спокуси побачити болячку на нозі.
Любив наспівувати «Дівчата з Буффало».
Замість білої мармурової кульки отримав удар пантофлею.
Джім
За його провину було покарано іншого.
Постраждав за те, що зміг відрізнити чорне від білого.
Якось йому довелось чути передсмертний стогін.
Не любив пустощів.
Ледь не втратив брата.
Сід
Його відшмагали за нібито випиті вершки.
Мав прізвисько Гроза Морів.
Почувши «пречудову штуку», відреагував індіанським бойовим покликом.
Входив до когорти воскреслих страдників.
Розповів про витівку свого товариша.
Джо Гарпер
Назвіть справжнє ім’я Марка Твена.
Як звали зведеного брата Тома?
Ім’я хлопчика, якого найбільше боявся Том.
Які подарунки отримав Том від тих, кому давав білити паркан?
Назва вихідного костюма Тома.
Який день тижня Том не любив найбільше?
Як Том потрапляв додому, коли спізнювався?
Назвіть справжнє ім’я Марка Твена. (Семюель Ленгхорн Клеменс.)
Як звали зведеного брата Тома? (Сід.)
Ім’я хлопчика, якого найбільше боявся Том. (Бен Роджерс.)
Які подарунки отримав Том від тих, кому давав білити паркан? (Яблуко, паперового змія, дохлого пацюка, 12 алебастрових кульок, поламаний пищик, скельце від синьої пляшки, порожню котушку, ключ, грудку крейди, олов’яного солдатика, шість пістонів, однооке кошеня тощо.)
Назва вихідного костюма Тома. (Другий.)
Який день тижня Том не любив найбільше? (Понеділок, оскільки знову потрібно було йти до школи.)
Як Том потрапляв додому, коли спізнювався? (Через вікно.)
Прізвище вдови, яка піклувалася про Гека.
Ім’я індіанця.
Кличка кота тітки Тома.
Прізвище вбитого лікаря.
Прізвище шкільного товариша Тома.
Ім’я зведеного брата Тома.
Прізвище чоловіка, якого несправедливо ув’язнили.
Ім’я тітки Тома.
Прізвище Емі, першого кохання Тома.
Ім’я дівчинки, яка подобалася Тому.
Прізвище вдови, яка піклувалася про Гека. (Дуглас.)
Ім’я індіанця. (Джо.)
Кличка кота тітки Тома. (Пітер.)
Прізвище вбитого лікаря. (Робінсон.
)Прізвище шкільного товариша Тома. (Гаспер.)
Ім’я зведеного брата Тома. (Сід.)
Прізвище чоловіка, якого несправедливо ув’язнили. (Поттер.)
Ім’я тітки Тома. (Поллі.)
Прізвище Емі, першого кохання Тома. (Лоренс.)
Ім’я дівчинки, яка подобалася Тому. (Беккі.)
Ім’я головного героя.
Ім’я вдови, яку врятував Гек.
Прізвище чоловіка, якого індіанець Джо звинуватив у вбивстві.
Ім’я дівчинки, яка подобалася Томові.
Містечко, в якому відбувались події повісті.
Той, хто разом із синами допоміг Гекові врятувати вдову.
Справжнє прізвище автора повісті «Пригоди Тома Сойєра».
Прізвище найкращого друга Тома.
Псевдонім, який взяв собі письменник.
Ім’я головного героя. (Том)
Ім’я вдови, яку врятував Гек. (Дуглас)
Прізвище чоловіка, якого індіанець Джо звинуватив у вбивстві. (Поттер)
Ім’я дівчинки, яка подобалася Томові. (Беккі)
Містечко, в якому відбувались події повісті. (Сент-Пітерсберг)
Той, хто разом із синами допоміг Гекові врятувати вдову. (Валлієць)
Справжнє прізвище автора повісті «Пригоди Тома Сойєра». (Клеменс)
Прізвище найкращого друга Тома. (Фінн)
Псевдонім, який взяв собі письменник. (Марк Твен.)
Як ви думаєте, чому жителі містечка, підозрюючи індіанця Джо в поганих вчинках, мовчали?
Чому Том і Гек спочатку мовчали?
Як хлопці сприйняли свідчення індіанця Джо на суді?
Чому Том і Гек ходили до ув’язненого Портера? Як це їх характеризує?
Як хлопці допомогли слідству?
Як ви думаєте, чи боявся він це зробити?
Якими були наслідки цього виступу для Тома?
Як ви думаєте, чому жителі містечка, підозрюючи індіанця Джо в поганих вчинках, мовчали? (Тому що вони всі його боялися.)
Чому Том і Гек спочатку мовчали? (По-перше, хлопці поклялися мовчати. По-друге, вони теж боялися, як і дорослі.)
Як хлопці сприйняли свідчення індіанця Джо на суді? (Були вражені брехнею індіанця.)
Чому Том і Гек ходили до ув’язненого ГІортера? Як це їх характеризує? (Хлопці ходили до ув’язненого Портера, тому що співчували йому і намагалися підтримати невинного бідолаху. З їхнього боку це був вияв благородства і сміливості. Адже вони ризикували своїм життям.)
Як хлопці допомогли слідству? (Том виступив у суді і розказав усю правду.)
Як ви думаєте, чи боявся він це зробити? (Звичайно, адже індіанець Джо міг з ним поквитатися в будь-який момент.)
Якими були наслідки цього виступу для Тома? (Він став популярним, оскільки про нього писали в газетах. Але «тінь індіанця Джо як бачимо, Том і Гек виявилися сміливішими, ніж дорослі мешканці містечка. Це був перший серйозний вчинок героїв.)
Які дві армії воювали в Сент-Пітерсберзі?
Скільки костюмів було в Тома?
Як звали «даму серця» Тома Сойєра, яку витіснила Беккі Тетчер?
Чому Том вступив до товариств'а тверезості?
Які дві армії воювали в Сент-Пітерсберзі? (Армії Тома Сойєра і його друга Джо Гарпера).
Скільки костюмів було в Тома? (Два: повсякденний і святковий, який просто називали «другим»),
Як звали «даму серця» Тома Сойєра, яку витіснила Беккі Тетчер? (Емі Лоренс).
Чому Том вступив до товариств'а тверезості? (Його привабив блискучий мундир з червоним шарфом).
Літературний диктант
Кому з героїв твору Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» належать слова: «Хто попускає дитину, той її псує»?
Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів?
Професія, омріяна Марком Твеном.
Яка кличка кота тітки Поллі?
Яке слово було паролем піратів Тома і Гека?
Ім’я дівчинки, яка подобалася Тому.
Чоловік, якого несправедливо ув’язнили.
Кому з героїв твору Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» належать слова: «Хто попускає дитину, той її псує»? (Поллі)
Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів? (Том)
Професія, омріяна Марком Твеном. (Моряк)
Яка кличка кота тітки Поллі? (Пітер)
Яке слово було паролем піратів Тома і Гека? (Кров)
Ім’я дівчинки, яка подобалася Тому. (Беккі)
Чоловік, якого несправедливо ув’язнили. (Поттер)
Том прийшов додому, мов чорна хмара... .
Тітка Поллі сказала, що пробачила б Томові тепер хоч і мільйон гріхів, ... .
Учитель містер Доббінс постійно читав книгу «Анатомію», тому що... .
Том відбув покарання за зіпсований підручник, не дуже всім тим переймаючись, тому що... .
У Беккі був зацькований і безпорадний вираз обличчя, як у кроля, на якого було націлено рушницю, тому що... .
Том без жодного звуку витримав найжорстокіше покарання від учителя за пошкоджену книжку, бо... .
Том прийшов додому, мов чорна хмара... (бо Беккі демонстративно приділяла увагу Альфреду, розглядаючи з ним книжку).
Тітка Поллі сказала, що пробачила б Томові тепер хоч і мільйон гріхів, ... (тому що дійсно в кишені куртки знайшла записку Тома про те, що вони не втонули, а пішли в пірати).
Учитель містер Доббінс постійно читав книгу «Анатомію», тому що... (його заповітною мрією було стати лікарем).
Том відбув покарання за зіпсований підручник, не дуже всім тим переймаючись, тому що... (думав, що, може, сам це випадково й зробив, бешкетуючи в класі з товаришами).
У Беккі був зацькований і безпорадний вираз обличчя, як у кроля, на якого було націлено рушницю, тому що... (вона гадала, що Том викриє її провину).
Том без жодного звуку витримав найжорстокіше покарання від учителя за пошкоджену книжку, бо... (знав, що на нього чекає вдячність Беккі).
1. Марк Твен мріяв стати:
а) кухарем;
б) моряком;
в) дослідником.
2. Гек Фінн зводив бородавки:
а) здохлими жабами;
б) здохлими котами;
в) здохлими собаками.
3. Тітка Поллі давала Тому ліки під назвою:
а) «Антигрипін»;
б) «Антистрес»;
в) «Антибіль».
4. Як називалася команда хлопчаків на чолі з Томом Сойєром?
а) «Ватага Тома Сойєра»;
б) «Компанія Тома Сойєра»;
в) «Зграя Тома Сойєра».
5. Яке слово було паролем піратів Тома і Гека:
а) смерть;
б) кров;
в) життя.
6. Місце, де був захований скарб, Том позначив:
а) хрестом;
б) стрілкою;
в) колом.
7. Кому з героїв твору належать слова: «Хто попускає дитині, той її псує»?
а) судді Тетчеру;
б) удові Дуглас;
в) тітці Поллі.
8. Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів?
а) Джо Гаспер;
б) Том Сойєр;
в) Гекльберрі Фінн.
9. Коли Том був небесним ангелом?
а) коли розповідав сон;
б) коли фарбував паркан;
в) коли втік на острів.
10. Скільки днів Том з Беккі пробули в печері?
а) два;
б) сім;
в) три.
1. Марк Твен мріяв стати:
а) кухарем;
^ б) моряком;
в) дослідником.
2. Гек Фінн зводив бородавки:
а) здохлими жабами;
^ б) здохлими котами;
в) здохлими собаками.
3. Тітка Поллі давала Тому ліки під назвою:
а) «Антигрипін»;
б) «Антистрес»;
^ в) «Антибіль».
4. Як називалася команда хлопчаків на чолі з Томом Сойєром?
^ а) «Ватага Тома Сойєра»;
б) «Компанія Тома Сойєра»;
в) «Зграя Тома Сойєра».
5. Яке слово було паролем піратів Тома і Гека:
а) смерть;
^ б) кров;
в) життя.
6. Місце, де був захований скарб, Том позначив:
^а) хрестом;
б) стрілкою;
в) колом.
7. Кому з героїв твору належать слова: «Хто попускає дитині, той її псує»?
а) судді Тетчеру;
б) удові Дуглас;
^ в) тітці Поллі.
8. Хто такий Чорний Месник Іспанських Морів?
а) Джо Гаспер;
^ б) Том Сойєр;
в) Гекльберрі Фінн.
9. Коли Том був небесним ангелом?
^ а) коли розповідав сон;
б) коли фарбував паркан;
в) коли втік на острів.
10. Скільки днів Том з Беккі пробули в печері?
а) два;
б) сім;
^ в) три.
1. Псевдонім Марк Твен означає:
а) військовий термін;
б) лоцманську команду;
в) історичне поняття.
2. Події повісті відбуваються у місті:
а) Сан-Франциско;
б) Сент-Пітерсберг;
в) Лос-Анджелес.
3. Хто виховував Тома Сойєра:
а) тітка; б) дядько; в) батько?
4. Що допомогло Томові побілити паркан:
а) страх перед покаранням;
б) бажання догодити тітці;
в) винахідливість?
5. Покарання фарбуванням паркану відбулося у :
а) п’ятницю; б) суботу; в) неділю.
6. Бен Роджер уявляв себе до зустрічі з Томом, який білив паркан:
а) лоцманом;
б) пароплавом «Велика Міссурі»;
в) пароплавом, капітаном і сигнальним дзвоном.
7. Піти на кладовище виводити бородавки Том домовився з:
а) Беном; б) Джімом; в) Геком.
8. Який сигнал мав викликати вночі з дому Тома:
а) свист;
б) нявкання;
в) гавкання?
9. Для обряду виведення бородавок необхідно принести з собою:
а) мертвого пацюка;
б) мертву сову;
в) мертву кішку.
10. Хлопчики на кладовищі стали свідками:
а) появи привидів;
б) викрадення хрестів;
в) вбивства.
11. У суді Том урятував від шибениці:
а) лікаря Робінзона;
б) Мефа Понтера;
в) індіанця Джо.
12. З ким Том заблукав під час прогулянки у печері:
а) Сідом;
б) Мері;
в) Беккі?
Ключ до тесту: 1б; 2б; 3а; 4в; 5б; 6в; 7в; 8б; 9в; 10в; 11б; 12в.
Віднайти 15 слів (імена персонажів, предмети, місця перебування) із повісті «Пригоди Тома Сойєра».
Установіть відповідність, поєднайте рисками
Мефф Поллі
індіанець Джо
учитель Тетчер
вдова Пітер
тітка Гарпер
Том Поттер
Гекльбері містер Доббіс
Джо Фінн
Беккі Дуґлас
кіт Сойєр
Мефф Поттер
індіанець Джо
учитель містер Доббіс
вдова Дуґлас
тітка Поллі
Том Сойєр
Гекльбері Фінн
Джо Гарпер
Беккі Тетчер
кіт Пітер
По вертикалі: 1. Повне ім’я Беккі Тетчер.
По горизонталі: 1. Том, Гек, Джо на безлюдному острові уявляли себе … . 2. Марк … . 3. У понеділок зранку перед школою Том сказав тітці, що йому болить … . 4. Батько Беккі працював … . 5. Коли тітка Поллі лікувала Тома, то хлопець одного разу напоїв ліками … . Цією ж твариною, тільки неживою, Гек виводив бородавки на цвинтарі. 6. Затверділі маси вапна, які звисають зі стелі деяких печер. 7. Гекльбері Фінн круглий … .