Джордж Оруелл

(Ерік Артур Блер). «1984»

Розвиток жанру антиутопії у XX столітті: ознаки та представники

Антиутопія є логічним розвитком утопії, тому формально її також можна віднести до цього жанру. Антиутопія з'явилася тоді, коли держава й суспільство виявили свої негативні риси, стали небезпечними для людини.

Антиутопія (від англ. antiutopia) — напрям у художній літературі, що полягає в сатирично-алегоричному змалюванні будь-якого суспільства, у якому запанували негативні тенденції розвитку; це художнє дослідження, що є умовним прогнозом-попередженням, символічною моделлю суспільства за умов збереження в ньому наявних негативних проблем.

Виникнувши на основі утопії, цей жанр став її своєрідним запереченням.

Утопія

• Осмислення соціального ідеалу;

• соціальна критика тогочасного ладу;

• прагнення уникати похмурої дійсності;

• спроби передбачити майбутнє суспільства.

Антиутопія

• Змалювання певного суспільства або держави, їхньої політичної структури;

• зображення дії в далекому майбутньому (передбачення майбутнього);

• світ подано ізсередини, крізь призму бачення його окремими мешканцями, що відчувають на собі дію його законів;

• змалювання негативних явищ у житті соціалістичного суспільства, класової моралі, нівелювання особистості;

• розповідь ведеться від імені героїв, у формі щоденника, нотаток;

• відсутність опису домашнього житла й родини (як місця, де панують свої принципи й духовна атмосфера);

• мешканцям антиутопічних міст притаманні такі риси, як раціоналізм і запрограмованість.

Об'єктом сатири у ХХ ст. також стали різноманітні «технічні» антиутопії

Різновиди антиутопій

• Соціально-фантастична антиутопія (Є. І. Замятін «Ми», М. О. Булгаков «Майстер і Марґарита», А. П. Платонов «Котлован»).

• Науково-фантастична антиутопія (М. О. Булгаков «Фатальні яйця», В. К. Винниченко «Сонячна машина»).

• Антиутопія-алегорія (М. О. Булгаков «Собаче серце», Ф. Іскандер «Кролики і удави»).

• Історико-фантастична антиутопія (А. Т. Гладілін «Репетиція в п'ятницю»).

• Антиутопія-пародія (Л. Ше «Нотатки про кошаче місто»).

• Роман-попередження (П. Буль «Планета Мавп», Г. Веллс «Війна в повітрі»).

Проаналізуйте!

  • 1. Чому й у світі згоди, й у світі тотальної заборони виникають незадоволені, які прагнуть показати усю жахливість існування людей?

  • 2. Доведіть на прикладі жанрів утопії й антиутопії те, що художній світ літературного твору тісно пов'язаний із реальністю, або спростуйте це твердження.

  • 3. «Утопії страшні тим, що вони здійснюються» (М. О. Бердяєв). Поміркуйте: від чого застерігає письменник своїх сучасників і нащадків?

Створіть!

• Асоціативний кросворд за опорним словом антиутопія.

Алгоритм виконання

• На аркуші запишіть опорне слово (літера під літерою) з теми вивчення — антиутопія.

• Запропонуйте слова-поняття відповідно до кількості літер в опорному слові.

• Усі терміни й поняття слід дібрати так, щоб принаймні одна з літер кожного асоціативного слова збігалася з опорним.

• У такий спосіб опорне слово з дібраними поняттями у завершеному вигляді нагадуватиме кросворд.

Здолавши чималий шлях еволюційного розвитку, антиутопія збагатилася художніми й філософськими відкриттями, перетворившись із літературного жанру на моделювання реальності. У першій половині XX століття антиутопії з'являються одна за одною: 1924 року — роман Є. І. Замятіна «Ми», 1932-го — «О, дивовижний новий світ» англійця Олдоса Хакслі, а 1949-го — «1984» його співвітчизника Джорджа Орвелла.

Джордж Орвелл (Ерік Артур Блер)

Англійський письменник, журналіст, есеїст. Усесвітньо відомим став завдяки двом творам, написаним в останні роки життя: політичній алегорії «Скотоферма» й роману-антиутопії «1984», у яких він зобразив тоталітарне суспільство.


Опрацюйте с.151-156 підручника

"Роман-антиутопія «1984»"

1. Що викриває роман?

2. Де відбувається дія роману?

3. Старший брат

4. Ідея твору

5. Створіть схематично модель суспільства, яку зобразив автор в романі, розкривши поняття «думкозлочини», «проли», «партія», «Ангсоц», «новомова», «міністерства»,

6. Розкрийте образ головного героя

7. Передбачення Джорджа Орвелла

Роман-антиутопія Джорджа Орвелла «1984» як узагальнена картина тоталітарного суспільства

Головним твором письменника є роман «1984», антиутопія за жанром. Він виник у період активного осмислення митцями у 1930-ті-1940-ві роки проблеми деградації людської спільноти. Виявлялася ця соціальна хвороба по-різному — як ідеологія сталінізму, як доктрина расової та національної зверхності, як комплекс ідей агресивної технократії, але суть її завжди була однаковою: настанова на знецінення людської особистості й на абсолютизм влади.

Сюжетний ланцюжок роману «1984»

Хоча лінія роману нерозривна, його сюжет можна поділити на три частини. Перша частина пов'язана із Вінстоновим баченням світу. Друга — із забороненими взаєминами Вінстона та Джулії та його згодою долучитися до повстання проти Партії. Третя — з арештом Вінстона Поліцією Думок і його ув'язненням у Міністерстві Любові.


Сюжет роману Дж. Орвелла «1984»

Частина перша (8 глав)

Тридцятидев'ятирічний Вінстон Сміт → помешканні (як і всюди) плакат: «Старший Брат наглядає за тобою» → Міністерство Правди (Мініправда): Лондон — головне місто Першої Військово-Повітряної Зони провінції Океанії → Міністерство Миру (Мінімир), Міністерство Любові (Мінілюб), Міністерство Достатку (Мінідостаток) → член Внутрішньої Партії О'Брайєн → сон Вінстона (про матір й батька, що зникли під час чисток) → «Проли» — люди-істоти, зведені до рівня тварин → Саймі: словник з Новосуржу — видалено непотрібні слова → крамничка старих речей — крамар Чаррингтон

Частина друга (9 глав)

Кохання із Джулією → зникнення Саймі → дім О'Брайєна, його обіцянки «прийняти в Братство» → зміна зовнішнього ворога (з Євразії на Східазію) → книга Гольдштейна про поділ суспільства на три класи (Вищих, Середніх і Нижчих) та наміри стримувати розвиток суспільства засобами війни задля затримання зростання виробництва побутових та продовольчих товарів. За Гольдштейном, головна мета Партії — завоювання всієї земної кулі та знищення можливості незалежної думки → арешт Вінстона та Джулії — Чаррингтон виявився співробітником Поліції Думок

Частина третя (6 глав)

В'язень за номером 6079 → О'Брайєн виявився з «ними, тобто з Партією» → тортури → перший етап відновлення Сміта («навчання») → другий етап — «розуміння» → О'Брайєн пояснює героєві, що об'єктом влади є влада (так само як об'єктом репресій є репресії, а об'єктом тортур — тортури); влада заради самої влади — ось чого прагне Партія Океанії. О'Брайєн вважає, що сама по собі людина — ніщо, тільки всередині системи вона отримує безсмертя. На думку члена Внутрішньої Партії, остання повністю підпорядкувала собі матерію, оскільки підкорила свідомість («“Яким чином одна людина доводить своє право на владу над іншою, Вінстоне?” Вінстон задумався. “Змушуючи її страждати”, — сказав він») → відмова від кохання (практично — зрада) → кафе під каштаном → «Він здобув цю перемогу над самим собою. Він любив Старшого Брата»

Світ роману

Робоча назва роману звучала як «Остання людина в Європі». Відомо, що видавець книги Фредерік Ворбурґ наполягав на зміні назви для підвищення інтересу потенційних читачів. Автор зупинився на назві «1984». Найбільш поширеною є думка, що рік дії роману обрано простою перестановкою останніх двох цифр року написання твору — 1948.

У романі описано світ, де панує тоталітарний режим у своїй найвищій формі: весь світ поділився на три гігантські блоки, які не відрізняються один від одного ідеологією, проте ведуть між собою безперервну війну. Суспільство у кожному з блоків розподілено на три класи: Внутрішню Партію, Зовнішню Партію та Пролів.

Боротьба проти страху й рабської покори в суспільній свідомості.

Образ головного героя у творі «1984»

У романі «1984» держава контролює не тільки сьогодення, постійно підігріваючи воєнну істерію й залякуючи громадян зовнішньою загрозою. Такому ж суворому контролю підлягає й минуле, нескінченним ретушуванням якого згідно з останніми вказівками партії опікується центральний персонаж роману — співробітник Міністерства Правди 39-річний інтелігент-невдаха Вінстон Сміт, який мешкає у руїнах Лондона, головного міста Злітно-посадкової Смуги № 1 — прифронтової провінції тоталітарної супердержави Океанії.

Вінстон — людина фізично слабка, хвора, самотня, але внутрішньо готова вступити в боротьбу з цілим світом. Сміт від природи наділений великим почуттям людської гідності, бажанням свободи і яскраво вираженою індивідуальністю. Він єдиний, хто чітко розуміє й усвідомлює всю абсурдність існування деградованого суспільства, до якого належить і сам.

В уяві читачів герой постає невисоким, слабосилим, незграбним чоловіком із хронічним кашлем та шкірними хворобами. «Волосся у нього було цілковито білим, а рожеве обличчя лущилося від поганенького мила, тупих лез і холоду зими, яка щойно закінчилася» (переклад О. І. Тереха). Саме такий зовнішній вигляд повинна мати людина в тоталітарному суспільству, фізичних можливостей якої вистачає лише на виконання завдань держави, що суворо контролює раціон харчування своїх громадян.

Створіть!

Біографічну піраміду Вінстона Сміта за поданим алгоритмом:

• Ім'я героя твору.

• 2 слова, що описують героя.

• 3 слова, які описують місце події.

• 4 слова, що описують проблему.

• 5 слів, що описують подію, яка відбувається з героєм упродовж сюжету.

• 6 слів, які описують подію, що сприяє переосмисленню проблем.

• 7 слів, що описують подію, яка відбувається задля розв'язання проблеми.

Новаторство Джорджа Орвелла

• У романі «1984» письменник спирається не лише на традиції, а й на сучасність, що надавала багатий матеріал для антиутопічних настроїв.

• Засобом сатиричного осмислення обрано гротеск: усе в суспільстві ангсоцу (Англійського Соціалізму) алогічно абсурдне. Наука й технічний прогрес — лише знаряддя контролю, управління та пригнічування.

• Сатира Орвелла охоплює всі інститути тоталітарної держави: ідеологію (партійні лозунги стверджують: «Війна — це мир, воля — це рабство, байдужість — це сила»), економіку (народ, крім членів Внутрішньої Партії, голодує, за талонами отримує тютюн і шоколад), науку (історію суспільства постійно переписують та змінюють), правосуддя (за жителями Океанії постійно шпигує Поліція Думок).

• Зміст твору — роман про кохання, яке вмирає: а) спочатку це історія кохання Вінстона та Джулії, історія несміливого протесту, що переростає у бунт проти абсурду; б) тортури над героєм, знищення всього людського в ньому; в) героя цілком понівичено (він зрадив кохану, мозок порожній, душа знищена). Остання найстрашніша фраза роману: «Він любив Старшого Брата».

• Роман витримано у строгих тонах — простота викладу, незначні характеристики, лаконізм опису подій.

Орвелл не дожив до 1984 року. І, на щастя, він помилився у своїх застереженнях. Якби прогноз письменника виявився правильним, то ані про його книгу, ані про будь-які екранізації не йшлося б узагалі.

1984 рік ЮНЕСКО оголосила роком роману Джорджа Орвелла, а 2009 року британська газета The Times назвала роман «1984» найважливішою книгою, виданою за останні 60 років.

  • 1. Які асоціації у вас виникли після прочитання роману Джорджа Орвелла «1984»?

  • 2. Розкажіть про державний устрій Океанії.

  • 3. Хто такий Старший Брат і чи існує він насправді?

  • 4. Які обов'язки виконує Міністерство Правди й Міністерство Любові?

  • 5. У чому різниця між членами Внутрішньої Партії та рядовими партійцями?

  • 6. Розкажіть про виховання дітей в Океанії. Чому батьки бояться своїх дітей-підлітків?

  • 7. Хто такі Проли? Як до них ставиться каста правителів? Розкажіть про життя Пролів, їхні побут, розваги, інтереси.

  • 8. Розкажіть про трагедію кохання Вінстона та Джулії. Чому після перебування в підвалах Міністерства Любові їм навіть немає чого сказати одне одному?

Проаналізуйте!

  • 1. «Ми зустрінемося там, де немає темряви». Що мав на увазі О'Брайєн? Про яку темряву він говорив? Де зустрінуться герої?

  • 2. У цій антиутопії держава змінює людей. Для чого вона це робить? Поміркуйте: що потрібно, аби цього уникнути?